Anasayfa / Ortaya Karışık / Kahve Nasıl Köpürtülür?

Kahve Nasıl Köpürtülür?

Bol köpüklü Türk kahvesi yapmak açıkçası ustalık gerektiren bir iştir ve herkesin yapabileceği bir şey değildir. Özellikle kız isteme cemiyetlerinde, toplantılarda veya özel günlerde içecek insandan ziyade yapan kişi köpüklü kahve yapmak için elinden geleni yapar.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?
Vereceğimiz ölçekler bir fincan kahve içindir. Eğer birden fazla yapacaksanız ölçeği hesaplayarak artırmanız gerekir. Bir fincan için cezveye iki çay kaşığı Türk kahvesi koyun. Az şekerli yapacaksanız küp şekerin yarısını, orta şekerli için 1 adet tam küp şeker, şekerli kahve yapmak için ise 2 adet tam küp şeker kullanmalısınız. Şekersiz yapmak için ise tabi ki şeker koymanıza ihtiyaç yoktur.

Köpüklü ve tadı güzel bir kahve elde etmek için öncelikle kahvenin de taze olması önem taşımaktadır. Taze Türk kahvesi hem lezzet hem de köpük bakımından daha muazzam bir sonuç verecektir. Bayat ya da uzun süredir mevcut duran kahve tat ve köpük bakımından istediğinizi veremeyebilir.

Kahvenizi yaparken kullanacağınız suyun klorsuz olması önerilir. Bunun için içme suyu olarak kullandığınız suyu tercih etmeniz avantaj yaratacaktır. Ayrıca suyun soğuk olması köpüklü kahve için bilinmesi gereken en önemli püf noktalardan sadece biridir.

Kahve, su ve şekeri cezveye alıp ateşe koymadan önce 30-40 saniye kadar karıştırın. Böylece kahveniz hem yumuşak olacağı gibi hem de lezzetli olacaktır. 40 saniye sonra cezveyi ateşe koyun ve kahve pişene kadar çok nazik ve yavaş bir şekilde karıştırın. Hızlı karıştırılan kahve bilinenin aksine köpüksüz olacaktır ve bu sizi tatmin etmeyecektir.

Kahveniz köpürmeye başladığı sırada çay kaşığı ile fincanlara bu köpükten alarak dağıtın. Artık kahvenin daha fazla köpürtmesini bekleyerek zaman kaybetmemelisiniz çünkü bu noktada oluşan köpüğünde kaybolmasına neden olabilirsiniz.

Tüm köpük fincanlara eşit miktarda dağıtıldıktan sonra cezvede ki kahve pişene kadar beklenir. Piştiğine emin olunduğunda yavaş bir şekilde fincanın kenarından olacak şekilde dökülür. Dökme işlemini direk fincanın ortasına hızlı bir şekilde dökerseniz az önce elde ettiğiniz tüm köpüğü yok eder ve böylece kahvenizin köpüksüz olmasına sebebiyet verirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir