Anasayfa / Sağlık / Makat Muayenesi Nasıl Yapılır? (Anal Muayene)

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır? (Anal Muayene)

Makat muayenesi, anal hastalıkları olan bireylere çeşitli yöntemlerle yapılır. Hastaların birçoğu makat muayenesinden utandığı için doktora gitmeyi erteler. Ancak böyle bir durumda hastalık çok daha ilerler ve şikayetler artar. Yazımızda makat muayenesi nasıl yapılır, makat hastalıkları nelerdir gibi başlıklara sırasıyla detaylarıyla beraber yer vereceğiz.

İnsanların birçoğu hayatı boyunca bazı makat hastalıkları ile karşılaşabilir. Basur, makat çatlağı, anal fistül, kıl dönmesi, anal apse veya benzeri bir çok makat bölgesi hastalığı olan kişiler doktora gitmekten çekinirler. Makat muayenesi utanç verici bir durum gibi gelmektedir, bu doğrultuda hastalıklarda oldukça ilerleme göstermektedir.

Ancak makat hastalıkları önemsenmesi gereken rahatsızlıklardır. Çünkü basur sandığınız bir problem aslında bu bölgede meydana gelen bir kanser olabilmektedir. Ayrıca erken tanı koyulan tüm rahatsızlıklarda hem tedavi kolay olabileceği gibi hem de çok daha az şikayete maruz kalacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Makat hastalıkları ertelenmediği sürece muayenesi, teşhisi ve tedavisi kolay olan hastalıklardır.

Makat bölgesinde ortaya çıkan rahatsızlıkların yaşattığı şikayetleri anlamak zor değildir. Kanama, acı, ağrı, kaşıntı ve benzer bir çok şikayet kolayca hissedilebilir. Böyle durumlarda yazımızın başlangıcında da bahsettiğimiz üzere derhal doktora başvurulması sizin açınızdan oldukça avantajlı olacaktır.

makat muayenesi nasıl yapılır

Sık Görülen Makat Hastalıkları Nelerdir?

Makat bölgesinde ortaya çıkan en yaygın hastalık basurdur. Onu makat çatlağı takip etmektedir. Kıl dönmesi aslında makat hastalığı değildir. Ancak konum bakımından çok yakın olduğu için yazımızda kıl dönmesine de yer verilecektir. Bu hastalığın muayene ve tedavisi de aynı branşa ait doktorlar tarafından yapılmaktadır.

1-) Basur (Hemoroid)

Basur, tıp dilinde hemoroid olarak isimlendirilir. Ancak toplumda en yaygın kullanılan ismi basurdur. En kolay tabiri “anüste şişmiş damarlar” şeklinde yapılabilir. Bu damarların şişmesi çoğunlukla kabızlık ve ıkınma probleminden dolayı gerçekleşir. Basur iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Dış basur anüsün çevresinde ciltte oluşur.

İç basur ise anüs içinde ki damarların şişmesi ve ilerledikçe anüsten dışarı çıkması ile oluşur. İç basurun dışarıdan hissedilecek dereceye ulaşması insanlar tarafından dış basur olarak anlaşılır. Ancak dış basur çok farklı bir durumdur. İç basurda kendi içinde dört evreye ayrılır. 1-2-3-4. evre olarak ayrılan her basur tipinin şikayetleri farklı olabileceği gibi tedavileri de farklı yöntemlerle yapılmaktadır.

2-) Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Makat çatlağı, tıp dilinde anal fissür olarak isimlendirilir. Ancak toplumda en yaygın kullanılan ismi makat çatlağıdır. Makatta yırtık vs. de diye de adlandırılmaktadır. Çoğunlukla basurda olduğu gibi kabızlık probleminden dolayı meydana gelebilir. Anüste cam çiziği gibi bir hissiyat ile anlaşılır. En bilindik belirtisi kanama, dışkılama sırasında ve sonrasında acı ile ağrıdır. Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Basurda olduğu gibi makat çatlağında da akut ve kronik fissüre tedavi yaklaşımı farklı olabilir. Bu tamamen doktorun yapacağı muayene esnasında belli olmaktadır.

3-) Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

Anal hematom, makatta pıhtı toplanması anlamına gelir. Kabızlık problemi yaşayan bir kişinin ıkınması ile beraber anüste bulunan kılcal damarlardan birinin patlaması ve cilt altına kan sızması ile oluşur. Ciddi ağrı şikayeti yaşatan bu problem çoğunlukla basur ile karıştırılır. Evde sıcak su oturma banyosu yaparak ve bekleyerek kendiliğinden iyileşebilir ancak bu süre zarfında yaşattığı ağrılar ciddi boyutta olabileceği için bir hekim tarafından 1 dakikada tedavi edilmesi daha uygun olabilir.

4-) Anal Apse (Makat Apsesi)

Makat apsesi olarak da adlandırılan anal apse anüs etrafında yer alan salgı bezlerinin tıkanması ve ardından iltihaplanması ile oluşmaktadır. Her yaştan insanda görülebilen bir durum olsa da çoğunlukla 30-40’lı yaşlarda görülmektedir. Makat apsesi belirtileri; ağrı, şişlik, kızarıklık, akıntı, dışkı yapamama, ateştir.

5-) Anal Fistül

Makat iç yüzü ile makat dışında yer alan cilt arasında oluşan normal olmayan iltihaplı kanallara fistül ismi verilmektedir. Tek kanal olabileceği gibi ağaç benzeri bir kaç ayrı daldan da oluşabilmektedir. Fistül bir kere meydana geldiğinde sürekli olarak iltihap akmasına sebep olabilir. Kendi kendine düzelmesi beklenmez mutlaka cerrahi bir tedavi gerektirmektedir.

6-) Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Kıl dönmesi aslında bir makat hastalığı değildir, ancak oluştuğu bölge yakın olduğu için ele alınabilir. Çok sık karşılaşılan kıl dönmesi özellikle 18-40 yaş aralığında gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Kişinin enseden, omuzlardan ya da sırttan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesine düşmesi ve burada delik ya da delikler oluşturup cilt altına girip birikmesi ile oluşur. İçeride oluşan kıl yumağı vücut tarafından görüldüğünde etrafı bir zar ile sarılır. Bu zar patladığında şikayetler başlangıç gösterir. Kendi kendine geçmez ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Anlaşılacağı üzere makat hastalıklarında meydana gelen şikayetler kişiye sinyalleri vermektedir. Aslında kişi bu sinyalleri aldığında vakit kaybetmeden muayene olsa belki de hastalığı ilerlemeden alınacak önlemlerle tedavi olmasına bile gerek kalmayacaktır. Ya da tedavi olarak henüz en başında ızdırap çekmeden tedavi olacak ve kurtulacaktır. Yani her şekilde avantaj sağlayacaktır.

Makat çatlağı, hemoroid, anal hematom gibi bir çok makat hastalığının teşhisi, muayene esnasında farklı herhangi bir test ya da ultrason istemeden kolayca yapılmaktadır. Fakat istisna durumlarda ek testler ya da tetkikler istenebilir. Mesela Anal Fistül rahatsızlığının teşhisi de muayene esnasında konabilir, fakat boyutu, derinliği ya da tipi hakkında ki doğru bilgileri edinebilmek için hastadan MR istenebilir.

Makat hastalıklarının ortaya çıkardığı şikayetler neredeyse birbiriyle aynıdır. Bu yüzden şikayetlere göre ezbere tanı koymak zordur. Dolayısıyla hastanın muayene edilmesi ve tam teşhisin konması gerekir.

Fakat ne yazık ki makat hastalıkları olan kişiler az önce de belirttiğimiz gibi utandığından dolayı şikayetlerini yakınlarına anlatır ve direk olarak basur olduğu konusunda cevap almaktadır. En çok bilinen makat hastalığı basur olmasından dolayı insanlar her makat şikayetinin basur olduğunu düşünür ve yanılır.

Doktora Gitmeyi, Muayene Olmayı Geciktirmeyin!
Az önce de bahsettiğimiz gibi utanmanıza, çekinmenize gerek yoktur. Sizin için icra ettiğiniz meslek nasıl normalse, doktor için de muayene ve tedavi gayet normal bir işlemdir. Dolayısıyla sizi bu hastalığınızdan dolayı yadırgamayacak ya da dalga geçmeyecektir. Erken teşhis konulan her sağlık probleminin tedavisi de kolay olur. Bu kural asla unutulmamalıdır. Kesinlikle önemsenmeli, vakit ayırılmalı ve gecikmeden tedaviye başvurulmalıdır.

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hasta muayene olmaya geldiğinde, kesinlikle yanında gelen yakını girmemelidir ve alınmamalıdır. Çünkü muayene olacak kişi her ne kadar belli etmese de tanıdığı birinin içeride olmasını istemeyebilir. Bundan dolayı en doğru hareket hastanın yalnız alınması olacaktır.

Muayene odasında yalnızca doktor, hasta ve bir yardımcı eleman bulunmalıdır. Doktorun araç gereç kullanımı esnasında, hastaya pozisyon aldırmada yardımcı olacak asistan mutlaka olmalıdır. Özellikle kadın hastaların yalnız kalmaması için de asistan rahat hissettirmektedir.

Muayene çoğunlukla diz dirsek pozisyonu ismi verilen şekilde yapılır. Yani bu pozisyonda dizler ve dirsekler masada olacak şekilde yatılır. Yaşlılar, hamileler veya dizlerinin ya da dirseğinin üzerinde duramayacak şekilde mazereti olan hastalara yan yatarak aynı pozisyon aldırılmaktadır.

Makat Muayenesi İçin Kullanılacak Yöntemler

1-) Gözle: Hasta az önce belirtilen pozisyonda yatırılarak anüsüngerektiği kadar açılması ve dışarıdan bakılması ile yapılan muayenedir.

2- Parmak: Hasta tarafından en çekinilen muayenedir. Fakat makat muayenesi için mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir yöntemdir. Gözle görülemeyen vakalar parmak ile teşhis edilebilir.

3- Anoskopi: Bir çok klinikte kullanılmayan fakat muazzam önemi olan bir muayene yöntemidir. Bağırsağın son 10cm kadarına kadar gözükmesini sağlar. Mutlaka yapılması gerekir.

Makat Muayenesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat bölgesinde yaşamakta olduğunuz bir şikayet için genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Eğer mümkünse proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tesrübesi olan bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız avantaj sağlayacaktır.

Referanslar
https://www.ideatip.net/proktoloji-nedir-hangi-hastaliklara-bakarhttp://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/makat-muayenesi-nasil-yapilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir