Anasayfa / Sağlık / Makat Nasıl Muayene Edilir?

Makat Nasıl Muayene Edilir?

İnsanların maruz kaldıkları bir çok makat hastalığı vardır. Kişiler hastalığın makat bölgesinde oluşmasından dolayı çekinir ve muayene olmak istemezler. Fakat makat hastalıkları önemsenmeli ve kesinlikle tedavi olunması gereken hastalıklardır.

Makat hastalıkları muayenesi ve teşhisi kolay olan hastalıklardır.

Makat bölgesinde meydana gelen rahatsızlıkların sebep olduğu şikayetler kişiler tarafından kolayca farkedilmektedir. Özellikle üzerine oturulan ve bunun dışında hassas bir bölge olduğundan örneğin ağrı şikayeti kolayca hissedilebilir.

Kanama şikayeti ise her ne kadar dışkı üzerinde gözden kaçsa da, kullanılan tuvalet kağıdında mutlaka görülecektir. Akıntı varsa zaten iç çamaşırını bulaştıracak ve kişi tarafından kolayca farkedilecektir. En kolay farkedilecek şikayet ise kaşıntıdır. Bu şikayetin farkedilmemesi ihtimal dahilinde bile değildir.

Anlaşılacağı üzere makat hastalıklarında meydana gelen şikayetler kişiye sinyalleri vermektedir. Aslında kişi bu sinyalleri aldığında vakit kaybetmeden muayene olsa belki de hastalığı ilerlemeden alınacak önlemlerle tedavi olmasına bile gerek kalmayacaktır. Ya da tedavi olarak henüz en başında ızdırap çekmeden tedavi olacak ve kurtulacaktır. Yani her şekilde avantaj sağlayacaktır.

Fakat ne yazık ki hastalığın oluşum yeri anal bölge de olduğu için kimse doktora gitmek, muayene ya da tedavi olmak istemez. Arkadaşlar doktorun işi budur ve meslek hayatı boyunca yüzlerce kişiyi muayene ve tedavi etmiştir. Yani atıyorum sizin mesleğiniz marangozluk ise, siz nasıl her gün ahşap kesip dolap yapıp, montaj ediyorsanız. Doktor için de sizi muayene etmek tamamen normal gelmektedir. Ortada rezil olacağınız ya da dalga geçilecek bir konu yoktur.

Keşke her hastalığın erken teşhisi için bu şekilde sinyaller olsa da, insanlar geç farkettikleri için sonuçları ölüm olmasa değil mi?

Makat çatlağı, hemoroid, anal hematom gibi bir çok makat hastalığının teşhisi, muayene esnasında farklı herhangi bir test ya da ultrason istemeden kolayca yapılmaktadır. Fakat istisna durumlarda ek testler ya da tetkikler istenebilir. Mesela Anal Fistül rahatsızlığının teşhisi de muayene esnasında konabilir, fakat boyutu, derinliği ya da tipi hakkında ki doğru bilgileri edinebilmek için hastadan MR istenebilir.

Makat hastalıklarının ortaya çıkardığı şikayetler neredeyse birbiriyle aynıdır. Bu yüzden şikayetlere göre ezbere tanı koymak zordur. Dolayısıyla hastanın muayene edilmesi ve tam teşhisin konması gerekir.

Fakat ne yazık ki makat hastalıkları olan kişiler az önce de belirttiğimiz gibi utandığından dolayı şikayetlerini yakınlarına anlatır ve direk olarak basur olduğu konusunda cevap almaktadır. En çok bilinen makat hastalığı basur olmasından dolayı insanlar her makat şikayetinin basur olduğunu düşünür ve yanılır.

Makat Muayenesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makat bölgesinde yaşamakta olduğunuz bir şikayet için genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Eğer mümkünse proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tesrübesi olan bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız avantaj sağlayacaktır.

Doktora Gitmeyi, Muayene Olmayı Geciktirmeyin!
Az önce de bahsettiğimiz gibi utanmanıza, çekinmenize gerek yoktur. Sizin için icra ettiğiniz meslek nasıl normalse, doktor için de muayene ve tedavi gayet normal bir işlemdir. Dolayısıyla sizi bu hastalığınızdan dolayı yadırgamayacak ya da dalga geçmeyecektir. Erken teşhis konulan her sağlık probleminin tedavisi de kolay olur. Bu kural asla unutulmamalıdır. Kesinlikle önemsenmeli, vakit ayırılmalı ve gecikmeden tedaviye başvurulmalıdır.

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?
Hasta muayene olmaya geldiğinde, kesinlikle yanında gelen yakını girmemelidir ve alınmamalıdır. Çünkü muayene olacak kişi her ne kadar belli etmese de tanıdığı birinin içeride olmasını istemeyebilir. Bundan dolayı en doğru hareket hastanın yalnız alınması olacaktır.

Muayene odasında yalnızca doktor, hasta ve bir yardımcı eleman bulunmalıdır. Doktorun araç gereç kullanımı esnasında, hastaya pozisyon aldırmada yardımcı olacak asistan mutlaka olmalıdır. Özellikle kadın hastaların yalnız kalmaması için de asistan rahat hissettirmektedir.

Muayene çoğunlukla diz dirsek pozisyonu ismi verilen şekilde yapılır. Yani bu pozisyonda dizler ve dirsekler masada olacak şekilde yatılır. Yaşlılar, hamileler veya dizlerinin ya da dirseğinin üzerinde duramayacak şekilde mazereti olan hastalara yan yatarak aynı pozisyon aldırılmaktadır.

Makat Muayenesi İçin Kullanılacak Yöntemler

1-) Gözle: Hasta az önce belirtilen pozisyonda yatırılarak anüsüngerektiği kadar açılması ve dışarıdan bakılması ile yapılan muayenedir.

2- Parmak: Hasta tarafından en çekinilen muayenedir. Fakat makat muayenesi için mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir yöntemdir. Gözle görülemeyen vakalar parmak ile teşhis edilebilir.

3- Anoskopi: Bir çok klinikte kullanılmayan fakat muazzam önemi olan bir muayene yöntemidir. Bağırsağın son 10cm kadarına kadar gözükmesini sağlar. Mutlaka yapılması gerekir.

http://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/makat-muayenesi-nasil-yapilir/
https://www.hemoroidnedenolur.com/hemoroid-muayenesi-nasil-yapilir.html

Önerilen Makale

Kısırlık (infertilite) İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Bilimsel ismi infertilite olan hastalık kısırlık olarak tabir edilmektedir. Erkek ve kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir