Anasayfa / Sağlık / Makat Neden Yanar?

Makat Neden Yanar?

Makatta yanma, yanlış temizlik alışkanlıkları, bazı hastalıklar veya ihmalkarlık sonucunda meydana gelen makat sorunlarından yalnızca bitanesi olup, tek başına görüldüğünde en hafifi denilebilir.

Makatta yanma durumuyla karşı karşıya bırakan en sık sebep makat çatlağı hastalığıdır. Çoğunlukla kabızlık gözlemlenen kişilerin dışkılama esnasında ıkınmaları ile oluşur. Anüste küçük bir cam çiziği şeklinde oluşan yırtık, kişiye ızdırap olabilecek niteliktedir. Yalnızca acı ve ağrı değil, yanma şikayetide görülür. Bunun dışında nadiren de olsa baharatlı ve acı gıda tüketimi de yanmaya sebep olan faktörlerdir. Bu gıdaların tüketilmesinin ardından dışkılama esnasında yanma sorunuyla karşılaşılabilir.

Nadiren de olsa kişinin yüksek derecede kaşıntıya maruz kalması ile şiddetli bir şekilde bu bölgeyi kaşıması, anüs bölgesinde bulunan mukoza tabakasının zarar görmesine ve dolayısıyla bu tahriş olan alanın yanmasına sebep olmaktadır.

Kaşıntı dolayısıyla yanma oluşumuna yol açan sebepler

– Dışkılama sonrasında temizlik yapılmaması ya da yetersiz yapılması
– Dışkılama sonrasında temizliğin bastırarak çok aşırı yapılması
– Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı
– Tuvalet kağıdının çok bastırılarak kullanılması
– Anüsün sabun, şampuan ya da benzeri kimyasal maddelerle temizlenmesi
– Islak mendil ya da benzeri ürünlerin kullanılması
– Kullanılan iç çamaşırın üretiminde kullanılan kalitesiz kumaş
– Makat bölgesinin nemli kalması

Gibi durumlar bu bölgede kaşıntı ve yanma olmasında büyük rol oynayan etkenlerdir. Makat bölgesinin temizliği yalnızca su ile bastırmadan, narin bir şekilde yapılmalıdır. Herhangi bir kimyasal içeren madde kullanılmaması gerektiği gibi kalitesiz tuvalet kağıtları tercih edilmemeli marka ve yumuşak olmalıdır. Bölgeyi tahriş edecek şekilde değil çok yavaş hareketler su ile yıkanan makat bölgesi kesinlikle ıslak kalmamalı, eğer bölge çok terliyorsa dar giyimden kaçınmalı ve mümkünse iç çamaşırı değiştirilmeli ya da iç çamaşırı ile makat arasında kağıt havlu bulundurulmalıdır.

Çeşitli nedenlerden dolayı insanların başına gelebilen bir çok makat hastalığı ya da sorunu vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse;

– Hemoroid (basur)
– Anal Fissür (makat çatlağı)
– Anal Dermatit (makat kaşıntısı)
– Anal Hematom (makatta pıhtı toplanması)
– Anal Fistül (makat fistülü, perianal fistül)
Kıl Dönmesi (pilonidal sinüs)

Üst kısımda sıraladığımız rahatsızlıklar insanların çok fazla maruz kaldığı ve sıkıntı yaşadığı problemlerdendir. Bu hastalıklarda başgösterdiğinde insanlar utanma ya da önemseme gibi durumlardan dolayı hastalıkların ilerlemesine daha ciddi durumların oluşmasına yol açabilmektedir.

Üstteki hastalıklar makat bölgesinde sık olarak yaşanılan makat hastalıklarıdır. Bunların içerisinde basur, makat çatlağı, kıl dönmesi gibi problemler yanma oluşumuna yol açabilir. Eğer yanma dışında ağrı, acı, kanama ya da akıntı gibi şikayetlerinizde varsa bu sizin bir makat hastalığınız olduğu anlamını taşımaktadır. Vakit kaybetmeden, hastalığın ilerlemesine yol açmadan bir proktoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yerde proktoloji yani makat hastalıkları uzmanı yoksa genel cerrahi uzmanına görünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir