Kapat

Nasır Neden Olur? Nasıl Geçer?

Anasayfa
Sağlık Nasır Neden Olur? Nasıl Geçer?

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan nasır; küçük, sert ve kalınlaşmış bir cilt sorunudur. En çok el ve ayakların kemikli bölgelerinde görülen nasırlar parmak üstlerinde, tabanda ya da ayak yanlarında da oluşabilir.

Nasır Neden Olur?
Ayağı sıkan ya da büyük gelen ayakkabıların tercih edilmesi doğrultusunda ayak sürtünmeye maruz kalır. Vücut bu sürtünmenin sinyallerini aldığında cildin hasar görerek kabarmaması için savunma yapar ve korumaya çalışır. Fakat yanlış reaksiyon oluşturduğundan dolayı cildin sertleşmesine ve kişiye ızdırap verebilir bir hal almasına sebebiyet verir.

Nasırı Önlemek İçin Alınacak Tedbirler
Nasır oluşmaya başladığı dönemde farkedilirse, alınan önlemler sonucunda engellenebilir bir sorundur. Eczanelerde bulunan nasır bantları, kalemleri, pedleri ya da benzeri ürünleri kullanarak tedbir almış olur ve nasırın ilerlemesini önlersiniz. Bunun dışında ayağınızı ne sıkan ne de bol gelen, tam oturan ayakkabı kullanmalısınız. Mevcut kullanmakta olduğunuz ayakkabı tarzını değiştirerekte önlem almayı deneyebilirsiniz. Örneğin klasik ayakkabı giymeyi tercih ediyorsanız spor, spor giyiyorsanız klasik bir ayakkabıya dönebilirsiniz. Ya da 3-4 çeşit ayakkabıya sahip olarak her gün biri olacak şekilde dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.

Ayakkabı dışında nasır çıplak ayak ile dolaşanlarda da görülen bir sorundur. Sonuçta ayak çıplakken de bir yerlere sürtünebilir. Bu süreklilik kazandığında ise nasır ortaya çıkabilir.

Ayrıca ayaklarınız için düzenli olarak nemlendirici kullanırsanız olumlu yönde etkileyecektir.

Ayaklarınızı yıkadığınızda, duş aldığınızda, bir şekilde ayağınız ıslandığında ya da terlediğinde mutlaka kurutmalı o şekilde ayakkabı giymemelisiniz.İlginizi Çekebilir  Makat Neden Yanar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir