Saçkıran İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saçkıran için Hangi Doktora / Bölüme Gidilmeli?

Bu problem için sarımsak ve sadbe tedavilerini denediniz fakat olumsuz sonuç aldıysanız dermatoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Saçkıran (alopesi areata) kişilerin saç köklerini kötü yönde etkileyen ve çoğunlukla tek ya da daha fazla bölgede bozuk para büyüklüğünde saç dökülmelerinin meydana gelmesine sebep olan bir sorundur.

Farklı çeşitleri olan saçkıran, yalnızca saçta değil sakal, kaş, bıyık ve kirpik gibi alanların dışında kıl bulunan bir çok bölgede meydana gelebilmektedir.

Hatta bazen nadir de olsa vücutta bulunan tüm kılların dökülmesine de neden olabilmektedir. Sakal da sakal kıran, kaşta kaş kıran ismi veriliyor olsa bile aslında bu sorunun gerçek ismi saç kırandır.

Saçkıran Neden Olur?
Saçkıranın neden olduğu her ne kadar tam olarak bilinmese de, bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğu bilinmektedir.

Normal şartlarda vücudu dışarıdan gelen tehditlere karşı savunmakla görevli olan bağışık sistemi vücuda saldırıya geçer ve bu saldırıdan dolayı meydana gelen hastalıklara otoimmün hastalıklar ismi verilir.

Saçkıran da bu hastalıklardan biridir.

Saç dışında sakal, bıyık, kaş ve kirpik dökülmesi olabilir
Kadın, erkek, küçük ve büyük ayırımı yapmaksızın tüm insanlarda meydana gelen bu rahatsızlık sıklıkla çocuklarda meydana gelmektedir.

Bu problem ile doktora başvuran kişilerin çoğunun on ve civarı yaştaki çocuklar olduğu görülmektedir.

Halk arasında ki ismi saçkıran olan bu rahatsızlık sakal, kaş, kirpik ve bıyık gibi bölgelerde de dökülmelere yol açabilir.

Tüm herkeste görülebilecek bir sorun olmasına rağmen daha önce ailesinde bu vaka ile karşılaşmış birileri olan kişiler daha fazla risk altındadır.

Saçkıran Bulaşıcı mıdır?
Genetik olabilen bu rahatsızlık, bulaşıcı değildir.

Saçkıran Nedenleri
Yazımızın başında bu sorunun bağışıklık sisteminden dolayı meydana geldiğini belirttik.

Fakat problemin tam olarak neden kaynaklandığı, yani bağışıklık sisteminin neden dolayı vücuda saldırıya geçtiği netlik kazanmamıştır.

Bu vakayla karşılaşan kişilerde görülen ortak nedenler aşağıda belirtilen şekildedir.

Ailesel Yatkınlık (Genetik)
Yine yazımızın akışında belirttiğimiz gibi ailesinde saçkıran vakasına maruz kalmış biri olan kişiler daha fazla risk altındadır.

Saçkıran problemiyle karşılaşmış kişilerde astımi atopik egzama, saman nezlesi, kansızlık ve troid hastalıklarına da rastlanmıştır.

Stres, Üzüntü ve Depresyon
Başlıkta belirtildiği üzere saçkıranın diğer bir sebebi üzüntü, stres ve depresyon gibi kişileri ciddi sıkıntılara sokabilen durumlardır.

Söz konusu bu psikolojiyi olumsuz etkileyen durumlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olmaktadır.

Dikkat edildiğinde saçkıranın duygusal travmalardan sonra ortaya çıkabildiği görülmüştür. Buna sınav döneminde olan çocuk ve gençlerin aşırı stres ve sıkıntıya düşmesi örnek gösterilebilir.

Saçkıran Sebebiyle Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?
Saçkıran sorunundan dolayı dökülmeye maruz kalan saçların tekrar çıkıp çıkmayacağı kişiler tarafından en çok merak edilen sorulardan biridir.

Fakat bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebildiğinden net bir cevap vermek mümkün değildir.

Doğru tedavi yapıldığında dökülen saçlar tekrar çıkabilir fakat vakanın nüksetmesi de söz konusu olabilmektedir.

Hiç kimse dökülmenin ne zaman sona ereceği, saçların ne zaman çıkacağı konusunda net birşey söyleyemez.

Saçkıran tedavisi uygulamaya başlanıldığında ise tam olarak sorunun sebebi bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır.

Örneğin sebep stres ve üzüntüyse ilk olarak bu olumsuz psikolojik durum ortadan kaldırılmalı hayata bakış açısı değiştirilerek olumlu seyretmelidir.

Saçkıran Nasıl Geçer / Tedavisi İçin Ne Yapılmalıdır?
Saçkıran vakıasına maruz kalıp kısa sürede tekrar saçlarına kavuşmuş ve bir daha hiç bu problemle karşılaşmamış insanlar olduğu gibi, uzun zaman mücadele ederek maalesef sonuç alamamış kişilerde bulunmaktadır.

Bazı insanlarda ise vaka düzelir ve ardından tekrar dökülmeye maruz kalabilir. Bu durumlar tamamen kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Saçkıran tedavisi mümkün olabilen bir rahatsızlıktır fakat ciddiye alınacak durumlar söz konusudur.

Öncelikle az önce de belirttiğimiz gibi ilk olarak soruna sebep olan faktör tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Eğer sinir, stres gibi durumlar saçkıranın oluşmasına sebep olduysa bu duruma maruz kaldığınız ortamdan uzaklaşmalı gerekirse kısa bir tatile çıkmalısınız.

Stres ya da sebep olan diğer faktörlerden arınıldığı taktirde tedavi yönünde %35’lik bir adım atılmış olur. Daha sonrasında sarımsak uygulaması ile tedavinize %50 başarı daha eklemiş olursunuz.

Eğer sarımsak tedavisinin uzun süreceğini düşünüyor ya da uyguladığınız halde herhangi bir sonuç alamıyorsanız fazla zaman kaybedip, hayal kırıklığına uğramadan Squarik Asit Di Butil Ester kullanmanız önerilir.

Ülkemizde bu madde Hair Pharma tarafından üretilmiş olan SADBE ismi saçkıran ilacının içerisinde bulunmaktadır ve tedavi etme olasılığı %95 oranındadır.

Bu konu hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?