AFT (Aftöz Ülser) İçin Hangi Doktora Gidilir?

AFT, aftöz ülser olarak ifade edilen ve ağız içinde meydana gelen ağrılı (ülser) yaralardır. Bir çok insan yaşamının belli dönemlerinde bu sorun ile karşılaşmaktadır. Özellikle kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülen bir sorundur.

Bu durum yanak ısırma, dudak yeme ya da herhangi bir darbe sonucunda ortaya çıkan ağız yaralarının baharat, kahve yada çikolata gibi gıdalara karşı meydana gelen hassasiyet, vitamin ve mineral eksiklikleri, hormon düzensizlikleri, diş macunu veya benzer ağız bakım ürünlerinden dolayı ya da bunlardan farklı sebeplerden de meydana gelebilirler.

AFT İçin Hangi Bölüme / Doktora Gitmeliyim?

AFT, ağız yaraları için bir dermatoloji yani cildiye bölümüne başvurulmalıdır. Bu branşta görev yapan bir dermatolog muayene ederek gereken tedavi bilgilerini size ayrıntılarıyla sunacaktır.

AFT Oluşumuna Yol Açan Diğer Nedenler

Helicobacter Pylori
Bazı bilimsel çalışmalar mide üserine sebep olan helicobacter pylori isminde ki bakterinin ağızda oluşan açık yaralara da sebep olduğunu belirtmektedir.

Ülseratif Kolit
Kolon ve rektumda tahriş oluşumuna sebebiyet veren “ülseratif kolit” ile “crohn hastalığı” AFT oluşumuna sebep olabilir.

Çölyak Hastalığı
Bağırsaklarda problem oluşturan çölyak hastalığı vücudun bazı vitaminler ile mineralleri emmesine engel olarak AFT yaralarının meydana gelmesinde rol alabilir.

Behçet Hastalığı
Behçet hastalığı AFT oluşumunda etkin bir rol oynar. Bunun dışında genital bölgede oluşan yaralara ve göz iltihapları oluşumuna da neden olabilirler.

Zayıf Bağışıklık Sistemi
Bir çok nedenle bağışıklık sistemi çeşitli sorunların ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan bu sorunlar ağız içinde yaralar oluşumunda da etkindirler.

Ağız Bakım Ürünleri
Bazı sodrum lauril ve sülfat içerikli olan diş macunu ile benzer ağız bakım ürünleri AFT oluşum riskini artırmaktadır. Bu ürünleri satın aldığınız esnada içeriğine bakarak “sodium laurly sulfate” içeriyor mu diye kontrol edebilirsiniz.

Regl (Adet) Dönemi
Bu dönemde meydana gelen hormon dalgalanmaları ve düzensizliği AFT oluşumuna yol açabilirler.

Vitamin ve Mineral Eksiklikleri
B12 vitamini, folik asit, çinko ve demir gibi bazı vitaminler ile minerallerin eksiklikleri ortaya çıktığında AFT oluşumu görülebilir.

Bazı Gıdalar
Acı baharat ve yiyecekler, greyfurt, portakal ve limon gibi asit içeren meyveler ile çok aşırı sıcak olan yemekler tüketildiğinde ağız yarası gözlemlenebilir.

Kırık veya Çarpık Diş
Yanağınızı ısırmanıza sebep olan bu dişler ile ağzınıza tam oturmayan yapma dişler ağız yaraları oluşumunda risk oluştururlar.

AFT Nasıl Engellenir?

  • Çok sert yapıya sahip olup ağzı tahriş edebilecek diş fırçalarını kullanmaktan kaçının.
  • Çok stresli durum ya da mekanlardan uzak durarak stresinize hakim olmaya çalışın.
  • Ağız bakım ürünlerinin seçiminde içeriğine bakarak sodyum lauril sülfat içerip içermediğine dikkat edin.
  • Yanağınızı ısırmamak için yemek esnasında veya sakın çiğnerken konuşmamaya özen gösterin.
  • Dişlerinizi periyodik olarak kontrol ettirin.
  • Vitamin veya mineral eksikliği söz konusuysa mutlaka doktorunuza başvurun ve önerilen takviyeleri ihmal etmeden kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir