Ağız Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız yapısı gereği ve sağlıklı olması için sürekli olarak tükürük salgısına ihtiyaç duymaktadır. Tükürük ayrıca yiyeceklerin parçalanmasına, yutkunmaya yardımcı olduğu gibi ağzın, dişlerin ve dilin temiz durmasına yardımcı olan bir aracıdır. Tükürük yeterli miktarda olmadığı taktirde kişi ağzında bir kuruluk olduğunu hissetmektedir. Tıpta ağız kuruluğu “kserostomi” olarak isimlendirilir.

Kserostomi bir hastalık olarak görülmez. Çoğunlukla herhangi bir hastalığın belirtisi veya kullanılan ilacın yan etkisi olarak görülür. Ağız kuruluğu sorunu gerçekleştiğinde tat alma, çiğneme, yutkunma veya konuşma zorluğu ortaya çıkabilir. Ayrıca kuruyan ağızda diş çürümesi olasılığı da artış gösterir. Yetersiz tükürük ile ağız içinde ki dokular zarar görebilirler.

Kronikleşmiş olan ağız kuruluğu problemi için mutlaka bir doktora görünmeli ve tedavi olunmalıdır.

Ağız Kuruluğu İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilir?

Bu problemin sebebinin öğrenilmesi ve tedavi olunması için bir Dahiliye (İç Hastalıkları) uzmanına başvurarak altta yatan hastalığın teşhisi konulmalıdır. Dahiliye uzmanı muayene ederek sizi gereken branşa yönlendirecektir.

Ağız Kuruluğu Nedenleri

Tükürük bezlerinin ihtiyaç duyulduğu derecede tükürük salgılamadığı durumlarda bu problem ile karşılaşılabilir. Bu durumda ağız içinde bakteri ve mikroplar da artış göstereceğinden rahatsız edici bir ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ağız kuruluğu sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Susuz kalmak
  • Sigara kullanımı
  • Kullanılan bir ilacın yan etkisi
  • Stres
  • Sinir hasarı

KAYNAK
https://www.hangidoktorbakar.com/agiz-kurulugu-icin-hangi-bolume-gidilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir