Sağlık

Agorafobi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Agorafobi Açık Alan ve Evden Dışarı Çıkma Korkusu için Hangi Doktora Gidilir?

Bu sorun tamamen psikolojik bir rahatsızlık olduğundan kişiler Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne başvurmalıdır.

Agorafobi hastalığı genellikle panik bozukluğa yol açan bir rahatsızlık olsa da, toplum tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Açık alan korkusu olarak bilinen bu hastalık aslında çok az kişide açık alan korkusuna sebep olur. Bu rahatsızlığa maruz kalan kişiler çoğunlukla açık alanda olmaktan değil, evden dışarı çıkmaktan korkarlar.

Daha açık izah etmek gerekirse Agorafobi, panik atağın söz konusu olması ya da panik atağa benzer durumların ortaya çıkması halinde yardım edilemeyeceği ya da kaçmanın zor olacağı ortamlarda bulunmaktan korkulmasıdır.

Agorafobisi Olanların Genellikle Bulunmaktan Korktuğu Alan ve Ortamlar
Kalabalık Alanlar
Kişiler market, tiyatro, sinema, cami, alışveriş merkezleri gibi ortamlardan korkarlar. Bu ortamlara girilemeyeceği gibi kolay uzaklaşabilecekleri şekilde çıkış kapılarına yakın şekilde de durulabilmektedir.

Kapalı ve Kaçılması Zor Alanlar
Tünel, metro, asansör, uçak, otobüs, dar odalar, uzun kuyruklar gibi yer veya alanlardan uzak durulmaya çalışılır. Kullanılması gerekiyorsa da yanında mutlaka birinin olmasını ister.

Araç Kullanma
Uzun yol, köprü, karışık trafik, tünel gibi yerlerde bulunmaktan kaçınan kişiler bu gibi durumlarda araba kullanmak istemez. Hatta yolcu olmaktan bile çekinebilir. Çok zorunlu kalınan durumlarda bir yakınından arabayı kullanmasını isteyebilir.

Evden Uzakta Olmak
Bazı agorafobi hastaları için evden uzaklaşmak güvensiz bir hareket olarak algılanır ve bu kişi evinden uzaklaşmamayı tercih eder. Her ne kadar fazla görülmese de nadiren evden hiç çıkılmayabilir.

Yalnız Kalma
Panik atak geçirmekte olan bazı kişiler kesinlikle tek başlarına kalmak istemezler. Yanlarında mutlaka bir yakınının olmasını ve ayrılmamasını isterler.

İlgili Makaleler