Sağlık

Akne İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Bu problemle karşı karşıya olan kişiler dermatoloji (cildiye) bölümünden randevu alarak, uzman bir dermatolog tarafından muayene ve tedavi edilebilirler.

İnsanların yaşadığı cilt hastalıklarından biri de yaygın olarak karşılaşılan akne problemidir. Oluşum nedenlerine bakıldığında başlıca sebepleri için genetik ve hormonal nedenler denilebilir.

Yüz, omuz, göğüs ve sırt bölgelerinde bulunan yağ bezleri hormonlar yüzünden daha fazla yağ üretimine başlar ve iltihaplı bir reaksiyon oluşuma sebep olur. Bu doğrultuda siyah noktalar ile sivilceler meydana gelir.

Akne probleminde üstte belirtilen reaksiyon daha aşırı gözlemlenir ve akneler ortaya çıkar. Sivilcelere göre daha büyük, kist şeklinde ve iz bırakabilir lezyonlardır.

Durdurulması ya da yok edilmesi için bir uzmana başvurulmalıdır. Doktor yapacağı kontrollerin ardından cildinizin durumuna göre bir tedavi programı oluşturarak uygulanmasını sağlayabilir. Aynı zamanda size kullanmanız gereken ilaçları da belirtebilir.

Akne ve Sivilce Oluşumunda Rol Oynayan Faktörler

– İçeriğinde yağ bulunan nemlendirici ve diğer kozmetik ürünleri.
– Güneş kremleri
– Ağda
– Pudra ve benzeri kapatıcılar başta olmak üzere diğer makyaj malzemeleri
– Doğum kontrol ilaçları
– Gebelik
– Vitamin eksikliği
– Kask, gözlük benzeri yüze baskı yapan eşyalar.
– Anne ya da babada bu durumunun görülmesi yani genetik sebepler
– Sivilceleri yanlış bir şekilde sıkmak ve cildin tahriş olmasına sebebiyet vermek
– Mevsim Değişikliği
– Aşırı nem oranı ve ter
– Stres

Akne ve Sivilce Arasında ki Fark

Sivilce, gözeneklerde bulunan kıl köklerinin iltihaplanmasıdır.
Akne ise daha çok gençlerde görülen ergenlik döneminde değişen hormonların ve genetik yatkınlıkla ilişkili olan bakterilerinde oluşumunda rol oynadıkları şişliklerdir.

Yetişkinlerde Akne Sebepleri

Yazımızın başından itibaren her ne kadar bu problem için daha çok gençlerde görülür demiş olsakta, yetişkinlerde de görülme oranı az sayılmaz. 45’li yaşlardan sonra az sayıda rastlanmakta olan akne şikayetleri gençliğinde yaşamamış olan kişilerde baş gösterebilir. Hormonal değişiklikler, tüketilen ilaçlar, stres ve dikkat edilmeyen kişisel temizlik doğrultusunda bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle akne sorunuyla karşılaşılabilir.

İlgili Makaleler