Seyahat

Alibeyköy Cep Otogarı Nerede, Özellikleri Nelerdir?

Alibeyköy Cep Otogarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ (İSPARK) tarafından işletilen bir otogardır.

Alibeyköy Cep Otogarı, İstanbul’un sürekli artış gösteren trafiğini bir nebzede olsa azaltmak ve Esenlerde bulunan Büyük İstanbul Otogarının yoğunluğunu hafifletebilmek adına 2014 yılında kurulmuştur.

alibeyköy cep otogarı

40bin metrekare bir alana kurulmuş olan cep otogarı, Eyüpsultan’a bağlı Alibeyköy semtinde yer almaktadır.

Alibeyköy Cep Otogarı, havalimanlarına benzer bir şekilde inşa edilmiş olup, teknolojiden yüksek oranda istifade edilmiştir. İçerisinde havalimanlarında olduğu gibi otobüslerin kalkıp ve varış saatlerinin detaylı bir şekilde yazdığı büyük elektronik ekranlar, yönlendiren yazılar, araç plaka tanıma sistemi ve ultrasonik gelişmiş sensörler yer almaktadır. Otogar bu sayede 24 saat kontrol altındadır.

Alibeyköy Otogarının Özellikleri Nelerdir?

Alibeyköy Cep Otogarında İstanbul kalkışlı ve varışlı olmak üzere yaklaşık olarak 110 firma hizmet vermekte olup günlük ortalama 1700 civarında sefer gerçekleştirilmektedir.

Otogarın içerisinde otobüs firmalarına ait peronlar, kafeterya, dinlenme alanları ve tuvaletler yer almaktadır. Kapalı alanın dışında açık alanda ise çocuk parkı, taksiler ve yolcu transferi yapmakta olan servislere ait duraklar bulunur.

Otoparkın içerisinde yine İSPARK’ın hizmet verdiği açık otopark bulunmaktadır. Bu otoparklar ilk 30 dakika için ücretsiz olduğundan kısa süreli yolcu indirme ve bindirme işlemlerinde avantajlı olmaktadır. Ayrıca otopark sayesinde otogar trafiği de büyük oranda rahatlamaktadır.

Alibeyköy Cep Otogarına Ulaşım, Hangi Otobüsler Geçiyor?

Alibeyköy Cep Otogarı ulaşılması kolay merkezi bir konumda yer almaktadır. İstanbul’da hizmet veren birçok ulaşım aracı bu noktadan geçiş sağlamaktadır. T5 Eminönü-Alibeyköy tramvayı da bu otogara hizmet vermektedir. Tramvayın yanı sıra 47F, 47L, 49GB, 49Z, TM5 ve TM11 numaralarına sahip İETT hatları da Alibeyköy Cep Otogarı durağından geçen otobüslerdir.

Bu kodlar şu otobüslere aittir.

47F : Çırçır Metro – 4. Levent Metro
47L : Binevler – Hacıosman Metro
49GB : Sultangazi Peron – Baraj Yolu – Şişli
49Z : Yeşilpınar – Zincirlikuyu Metrobüs
TM5 : Alibeyköy Metro – 5. Levent
TM11 : Yeşilpınar – Alibeyköy Metro

Alibeyköy Cep Otogarı İETT durak numarası 120702’dir.

Alibeyköy Cep Otogarı Telefon Numarası Kaç?

Otogarın ulaşabileceğiniz genel bir telefon numarası bulunamamıştır. Bilet aldığınız yada almak istediğiniz otobüs firmasına ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir