Anasayfa / Sağlık / Alt Islatma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alt Islatma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tuvalet alışkanlığı edinmiş çocuklar geceleri uyku esnasında altını ıslatabilir. Fakat böyle bir durumda çocuğu suçlamak veya kızmak doğru değildir. Bilimsel araştırmalara göre altı ıslatan çocukların çoğunlukla ailelerinden kaynaklı bir sorun yaşadıkları görülmüştür. Bunun dışında böbrek ya da idrar enfeksiyonları ve şeker hastalığı gibi durumlarda çocukların altlarını ıslatması için diğer bir etkendir. Uzmanlar altını ıslatan çocukların sıkı takip edilmesi ve tedavi esnasında ailelerin oldukça hassas olması gerektiği yönünde de uyarmaktadır.

Çocuğunuz altını ıslatıyorsa paniğe kapılmamalı ve çocuğunuzu suçlar şekilde bakmamalısınız. Bu durumun sebebi sadece psikolojik değil fiziksel bir problem olabilir.

Alt Islatma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çocuklarda söz konusu olan alt ıslatma problemi için çocuk cerrahisi, çocuk ürolojisi, üroloji ve psikoloji bölümlerine başvurulabilir.

Alt Islatmanın Sebepleri

– İdrar kesesi kasları arasında dengesizlik mevcut olabilir. İdrarın dışarı çıkmasını engelleyen kas, mesanenin kasılmasına yardımcı olan kaslardan zayıf olduğu için mümkün olabilir.
– Mesane küçük olabilir ve bu doğrultuda normal miktarda ki idrar için yeterli alan olmayabilir.
– Normal boyutta olan mesanenin tutabileceği idrardan daha fazlası üretiliyor olabilir. Dolayısıyla çocuk yatmadan 2 saat önce çok fazla sıvı tüketiyor olabilir.
– İdrar yolunda bir enfeksiyon olabileceği gibi, şeker hastalığı söz konusu olabilir.
– Hormonal bir dengesizlik mevcut olabilir.
– Çocuğunuz normalden çok daha derin uyuyor olabilir.

Önerilen Makale

nasır tedavisi

Nasır Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Nasır, derinin basınca ve darbelere maruz kalması doğrultusunda vücudun deriyi korumak için kalınlaştırması sonucunda ortaya çıkan bir oluşumdur. En çok basınç ve travmalara maruz kaldığı için el ve ayaklarda görülen bir problemdir. Sadece bu bölgelerde çıkacak diye bir kâide yoktur, farklı yerde de meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir