Sağlık

Anal Apse Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bazı insanlar gerek tedbirsizlik gerekse bilinçsiz olduklarından dolayı makat bölgelerinde çeşitli sorun ya da sorunların çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Makatta meydana gelen şişlik, ağrı, kanama, kaşıntı ya da benzeri şikayetlerin mutlaka bir sebebi vardır. Her ne kadar toplumda burada meydana gelen her şikayet basur yani hemoroid hastalığı ile ilişkilendiriliyor olsa da durum böyle değildir. Yani her hastalık için insanlar kendiliğinden, okuduğu bir kaynaktan veya çevrelerinden etkilenerek basur tanısı koymamalı ve ciddiye alarak sebebini araştırmalıdır.

Çünkü burada oluşan şikayetlerin sebebi günden güne ilerleme gösteren ve daha zorlu sürece girerek size aşırı sıkıntılar doğurabilecek bir hastalık olabilir.

Anal Apse nedir?

Halk arasında makat apsesi olarak tabir edilen bu rahatsızlık tıpta perianal veya anorektal apse olarak da ifade edilmektedir. Şişlik, kızarıklık ve ağrı şikayetlerine yol açan bu durum için vakit kaybetmeden en kısa süre içinde uzmana başvurulması ve acil müdahale edilmesi gerekmektedir.

Makat Apsesi Neden Olur?

Dışkılamanın kolay olmasını sağlamak için anüsü nemlendiren salgı bezleri herhangi bir nedenden dolayı tıkandığında salgı işlevini yerine getiremez ve bölgede iltihaplanma oluşumuna yol açar. İltihaplanma ile birlikte şişlik ayrıca kızarıklık sorunu da ortaya çıkar. Bu durum ile karşılaşılan kişide şiddetli ağrılar hissedilmektedir.

Çoğunlukla salgı bezlerinden kaynaklı olan rahatsızlığa bağırsaklarda sebebiyet verebilir.

Makatta Apse Belirtileri

Makat apsesi aniden ortaya çıkan bir rahatsızlık olup fark ettiğiniz anda bir doktora başvurmanızı gerektirir. Ortaya çıkan kızarıklık, şişlik ve ağrı şikayetleri gün geçtikçe hem artış gösterecek hem de anal fistül sorununun ortaya çıkma olasılığını tetikleyecektir.

Makat hastaları çoğunlukla bu rahatsızlıklarını utandıkları için gizlerler fakat bilmeleri gereken en önemli nokta bu hastalıkların ileri süreçte daha zor durumlara geleceğidir. Burada gözlemlenen ağrılar kesinlikle sadece makat apsesi anlamına gelmez. Bu bölgede karşılaşılan bir çok hastalık olabilir.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Bu konunun en önemli ve dikkat edilmesi gereken kısmı kesinlikle burası. Makat bölgesinde şişlik ve ağrı söz konusu ise kesinlikle ihmal etmeyin ve ötelemeden bir uzmana başvurun.

Yalnız doğru teşhisi almanız ve tedaviyi olabilmeniz için doğru bölüme ve doktora başvurmanız gerekmektedir. Aksi taktirde yanlış teşhis konursa veya siz doktora gitmeyi geciktirirseniz makat apsesi bir kaç gün sonra kendiliğinden patlayarak anal fistül yani makat akıntısı gibi kötü bir durumu ortaya çıkaracaktır.

Anal fistül tedavisi daha karmaşık ve tedavisi apseye göre daha zor bir durumdur. Oluşan apsenin kendi kendine patlaması da büyük sorun yaratabilir. Herhangi bir darbe, hasar ya da benzeri bir durum söz konusu olmadan derhal uzman doktor tarafından boşaltılmalıdır.

Makat Apsesi İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilir?

Makatta apse ve diğer tüm makat hastalıklarının muayenesi ve tedavisi için mümkünse uzman bir proktolog’a başvurulmalıdır. (Proktolog = proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanıdır.) Eğer ki bulunduğunuz bölge de proktolog mevcut değil ise genel cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler