Anasayfa / Sağlık / Anal Fistül İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Anal Fistül İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Makat fistülü olarakta adlandırılan anal fistül isminden belli olacağı gibi bir makat hastalığıdır. Kalın bağırsağın son kısmı ile cilt arasında iki ucu delik bir borunun meydana gelmesi durumudur. Anal fistül, makat fistülü dışında perianal fistül olarakta isimlendirilir. Bağırsağın sonunda bulunan dışkı ilk olarak bu borunun içini kirletir ve dış delikten devamlı olarak akıntı meydana gelir.

Anal Fistül Neden Olur?

Anüsün nemlenmesini sağlamakla görevli olan 6 adet kadar salgı bezi mevcuttur. Salgı bezleri tıkandığı taktirde tüm salgı doku içine birikerek apse oluşumuna yol açar. Apseye cerrahi yollarla müdahale edilmediği taktirde apse kendi kendine patlar ve yine kendi kendine iyileşir. Ancak bu süre içinde bir kanal meydana gelir. Bu kanalda perianal fistül olarak adlandırılır ve akıntılara neden olur.

Makat Fistülü İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu rahatsızlık için genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekir. Eğer mümkünse proktoloji (makat hastalıkları) alanında tecrübesi olan bir genel cerrahi uzmanına görünmekte daha fazla fayda vardır.
https://www.ideaklinik.com.tr/anal-fistul/

Önerilen Makale

varis belirtileri nelerdir

Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Varis rahatsızlığının tanımını ve neden olduğunu bir önce ki yazımızda detaylı olarak ele alsakta bir damar genişlemesi problemi olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Bu genişleyen damarlar kişide ağrı, sızı, yanma, kaşıntı ya da kramp gibi şikayetleri de beraberinde getirmektedir. İlk önceleri ufak çapta başlayan rahatsızlık az önce...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir