İpuçları

Araba Tutması Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Bir çok insan araba ya da otobüs gibi araçlara bindiğinde mide bulantısına maruz kalır ve istifra eder. Kişi gideceği yere kadar tabir-i caizse dayanılmaz bir eziyet çeker. Normal şartlarda insanların göz, iç kulak, deri, kas gibi organları beyine bazı duyusal sinyaller göndermektedir. Buna istinaden de beyin bu sinyallerle vücut hareketlerini belirler. Ancak organlar ve beyin arasında ki bu iletişim doğru olmadığı taktirde mide bulantısı ortaya çıkar.

Araba tutan kişilerde mide bulantısı yanı sıra terleme, baş dönmesi, yüzün beyazlaması, baş artısı, artan tükürük üretimi ve halsizlik söz konusu olur. Bu belirtiler yolculuğun bitmesi ile sona erer fakat tekrar başlar. Bu duruma karşı eczanelerden temin edilebilecek bir çok ilaç mevcuttur. Araba ya da otobüs tutmasına karşı bitkisel çözüm olarak aşağıda ki yollar da izlenebilir.

Araba Tutmasına Bitkisel Çözüm

1- Zencefil
Bu probleme karşı kullanılabilecek en etkili ve popüler yollardan biri zencefildir. Zencefil mide bulantısını hafifleterek hazmı kolaylaştırır ve sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Zencefil aşağıda sıralayacağımız şekillerde kullanılarak araba tutmasına karşı çözüm olabilir.

– Bir tencere içine iki su bardağı su koyarak içine taze zencefilden bir kaç dilim kesin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra 10 dakika demlenmesini bekleyin ve içine bir çay kaşığı bal ekleyin. Bu hazırladığınız karışımı yola çıkmadan yarım saat kadar önce için.

– Bir çay kaşığı limon suyu ile zencefil suyunu karıştırın ve seyahatten yarım saat önce için. Karışımdan yanınıza alın ve mide bulantısı hissettiğinizde tekrar için.

– Yarım tatlı kaşığı kadar kıyılmış taze zencefili yolculuğa çıkmadan yarım önce yutulabilir. Ancak tadından hoşlanmıyorsanız bal ile beraber tüketebilirsiniz.

Uyarı: Hamileler ve yaşlılar zencefil tüketiminden önce doktora başvurmalıdır.

2- Elma sirkesi
Bir su bardağı ılık su içinde iki çorba kaşığı elma sirkesi katın ve bir çorba kaşığı da bal ekleyin. İyice karıştırarak yolculuğa çıkmadan yarım saat önce için. Hazırladığınız bu karışım mide bulantınızın hafiflemesine ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

3- Nane
Nanenin içinde barındırdığı mentol kasları yatıştırdığı gibi ferahlık verir.

– Yolculuğa çıkılmadan önce naneli çay içilebilir. Bir fincan kaynar su içerisine bir çorba kaşığı kuru nane yaprağı ekleyerek yarım saat demlenmesini bekleyin. Demlenen çayınızın içine 1 çay kaşığı da bal ekleyerek yolculuğa çıkmadan önce için.

– Naneli şeker yemekte faydalı olacaktır. Kusma refleksini azaltmak için seyahat esnasında ara ara naneli şeker yiyebilirsiniz.

Uyarı: Nane bazı ilaçlar ile etkileşim yaratabilir. Bu nedenle nane çayı kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir.

Limon
Taze limon yemek veya taze limon suyunu içmek oluşabilecek mide bulantısını azalttığı gibi kusmayı da engellemektedir. Sitrik asit içeren limon suyu veya limon kokusu bulantının bastırılmasına etkili rol oynar.

– Bir bardak ılık su içerisine bir limonun suyunu sıkarak ekleyin ve bir çorba kaşığı bal katın. İyice karıştırın ve yolculuğa çıkmadan 30 dakika önce yavaş yavaş tüketin. İsterseniz yolculuk esnasında da içebilirsiniz.

5- Elma
– İki adet yeşil elma suyunu sıkın ve içine yarım limonun suyunu sıkarak bir tutam tuz ekleyin. İyice karıştırarak seyahate çıkmadan önce tüketin.

6- Pelin Otu
Mide ağrısı, hazımsızlık ve ülser tedavilerinde sıkça pelin otu kullanılmaktadır. Bu bitki mide asidinin nötralize olmasına yardımcı olmaktadır. Araba tutmasına yardımcı olduğu gibi deniz tutmasına da faydalıdır. Midenizin sakinleşmesini sağladığı gibi bulantıyı hafifletmekte de rol oynar.

Not: Bu bitki hamile ya da emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

7- Meyan kökü
Yarım bardak suyu bir tencere içinde kaynatın ve içine 1 çay kaşığı kurutulmuş meyan kökü ekleyin. Bu hazırladığınız sıvıyı ocaktan indirerek beş dakika kadar demlenmesini bekleyin. Yolculuğa çıkmadan yarım saat önce süzerek için.

İlgili Makaleler