Sağlık

Ayak Parmaklarında Kaşıntı Neden Olur?

Ayak parmakları ve arasında meydana gelen kaşıntıların en etken sebebi mantardır. Özellikle floramızda bulunan bazı organizmalar sıcak mevsimlerde daha çok etkili olmaktadırlar. Bunlara maya mantarları örnek verilebilir.

Denizi seven ve bu mevsimleri denizde geçiren kişilerin ayakları sık olarak ıslandığından daha fazla görülür. Bu ıslaklıktan dolayı mantarlar daha kolay ve çok üreme göstermektedirler. Bu durum ciddi mantar enfeksiyonlarının oluşması anlamına gelmektedir. En önemlisi ise askerlik görevini yerine getiren kişilerin sürekli olarak bot giymesinden ve ayakların havasız kalmasıyla ilişkili olarak mantar enfeksiyonu görülebilmektedir. Askerlik dışında yine benzer şekilde ayakları süreli çorap ve hava almayan ayakkabıların içerisinde kalması gereken kişilerde de mantar görülebilmektedir.

Aynı zaman da seyrek olarak görülüyor olsa da ayaklarda egzamaya bağlı olan kaşıntılar da meydana gelmektedir. Tinea pedis ismi verilen mantar türleri genellikle ayak parmaklarında toplanır ve sayısı artış gösterir. İnsanların bu durumlardan kendilerini koruyabilmeleri için ayaklarını sık bir şekilde yıkaması ve özenle kurutması gerekmektedir.

Ayak Parmaklarında Kaşıntı Belirtileri

Kaşıntıların çoğunlukla belirtileri olmadığı gibi aniden başlamaktadırlar. Bazı kaşıntıların oluşumundan önce kızarıklık, şişlik, pullanma ya da yanma meydana gelebilmektedir.

Ayak Parmaklarında Kaşıntı Tedavisi

Çoğu kaşıntılar reçetesiz olarak satılmakta olan topikal ilaçlarla iyileştirilebilmektedir. Eğer kaşıntı yoğun olarak baş göstermekteyse ağız yoluyla alınan ilaçların da kullanılması gerekebilir. Tüm kaşıntılarda olduğu gibi ayak parmakları arasında meydana gelen kaşıntının tedavisi için de uzman bir hekime başvurulması, hekimin tavsiyeleri doğrultusunda gereken ilaçların kullanılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler