Sağlık

Ayak Üşümesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak Üşümesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Bu sıkıntıyla karşı karşıya olan kişiler ilk olarak bir dahiliye bölümüne görünebilir. Dahiliye sıkıntının neden olduğuna göre farklı branşlara sevk edebilir. Bir damar problemi ise kalp damar cerrahi uzmanlarına sevk ederken. Diğer sorunlar için fizik tedavi, römotoloji veya nörolojiye sevk edecektir.

Soğuk mevsim aylarında burun, el ve ayakların üşümesi gayet doğal karşılanmaktadır. Çünkü soğuk havalarda insan vücudunda ki kan dolaşımı bu bölgelere geç ulaşmaktadır. Hava ısısı düştüğünde insan vücudu hayati önem taşıyan organların sıcaklığına öncelik verir, ve kan bu bölgelerde toplanır. Dolayısıyla bu sebeple el ve ayakların ısınması biraz geç olmaktadır.

Fakat sıcak havalarda bile el ve ayak üşümesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyorsanız bunun nedeninin bir rahatsızlık olduğu söylenebilir. Ne yaparsa yapsın ayakları bir türlü ısınmayan insanlar vardır, bunun sebebi dolaşım ya da hormonal problemler olmak üzere kansızlık gibi nedenlerde sebep olabilmektedir. Bu problemler sadece ayak değil ellerinde üşümesine neden olmaktadır.

Ayak Üşümesi Sebepleri Nelerdir?

Kan Dolaşımı Bozukluğu
Yazımızın başından bu yana kan dolaşımının ayak üşümesi nedenlerinden biri olduğundan bahsettik. Hareketsizlik, meslek yada okul icabı sürekli oturmakta bu kan dolaşımının yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Kişilerin gün içerisinde hareketli olmaları, yürüyüş yapmaları ve bu sayede kan dolaşımının düzelmesine yardımcı olmaları gerekmektedir.

Kan dolaşımı bozukluğu olan kişilerde kan pıhtılaşması, kalp rahatsızlığı gibi problemler görülebilmektedir. Bu durumlarda hekime başvurulması gerekmektedir.

Tiroid Bezinin Az Çalışıyor Olması
Tiroid bezi tarafından üretilmekte olan hormonlar, insan sağlığının dengesini korumak ve daha bir çok işlevi için önemlidir.

Tiroid bezinin, tiroid hormonunu yeteri kadar üretemediği durumlara hipotiroidi ismi verilir.

Bu sorun oluştuğunda insan vücudunda metabolizma yavaşlama gösterir ve farklı sorunlara yol açar.

Kişide halsizlik, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kilo artışı gibi belirtiler görülürken konumuz olan ayak ile el üşümesi de hipotiroidi belirtilerindendir.

Yaptırılacak olan kolay bir kan testi ile hipotiroidi sorunu olup, olmadığı öğrenilebilir. İlaç tedavisi mümkün olabilen bir rahatsızlıktır.

Raynaud Hastalığı
Hipotiroid rahatsızlığı olan ve bu hastalık için ilaç kullanmakta olan kişilerde el ve ayak üşümesi gibi şikayetler meydana gelmektedir.

Eğer bu hastalık söz konusu değilse, raynaud hastalığı olabilir. Raynaud (rayno) soğuk hava veya stres nedeniyle kan damarlarında ortaya çıkan kasılmalar olmasıyla el ve ayaklara daha az kan gitmesine neden olmaktadır.

Ayak parmaklarının renginde beyazlama görülür veya daha fazla kızarıklık görünürken maviye çalan bir renkte olabilir.

Sorun çıkaran damarlar açıldıktan sonra cilt kendi rengine dönmektedir.

B12 Eksikliği Anemisi (Kansızlık)
Vücudun B12 eksikliği yaşamasıyla birlikte vücut yeterli sayıda sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimini bıraktıysa pernisiyöz anemi ismi verilmekte olan kansızlık ortaya çıkar.

Bununla birlikte kişide halsizlik, nefes darlığı, baş dönmesi, cilt renginde solma ve baş ağrısı gibi şikayetler görülürken el ve ayak üşümesi de meydana gelmektedir.

Kas Romatizması
Her mevsimde, en sıcak havalar dahil el ve ayak üşümesi şikayeti olan kişilerin tahlil yaptırması ve herhangi bir sorun bulunamadığı üşümeler kas romatizması sebebiyle olabilir.

İlgili Makaleler