Anasayfa » Hayvanlar Alemi » Ayılar Ne Yer, Neyle Beslenir?

Ayılar Ne Yer, Neyle Beslenir?

Tabiatta yaşamını sürdürmeye çalışan canlılardan biri olan ayılar boyut olarak büyük olabildikleri gibi oldukça da vahşi hayvanlardır. Ayılar sık çalıları ve devrilen ağaç köklerini kullanarak kendine bir ortam hazırlar ve kışı uyuyarak bu hazırladığı inde veya varsa mağarada geçirir. İlkbaharda oldukça fazla beslenmeye başlayan ayılar güz sonuna kadar vücudunda yağ depolamak için sınırsızca yer.

Kış uykusu esnasında bu yağları yakacak ve yaşamını sürdürecektir. Etçil olarak sınıflandırılan ayılar sadece et ile değil otta yemektedir. Dolayısıyla ayılar için “hepçil” denilebilir. Özellikle yeşil taze otları oldukça seven ayılar ilkbahar mevsiminde yeşermekte olan otların içinde saatlerce otlayabilir. Orman mantarı, ahududu, yaban mersini, böğürtlen ve orman yemişlerini de oldukça seven bu hayvanlar arla ve yulaf tarlalarını bulduğunda dayanamayarak yemeye başlar.

Özellikle çizgi filmlerde de gördüğümüz gibi ayılar bal yemeye de bayılır. Karınca, tırtıl ve böceklerde ayıların sofrasında mutlaka yerlerini alır. Böcek bulabilmek ve yemek için çürüyen ağaç kütüklerini devirir ve ağır kayaları yerinden hareket ettirerek kaydırır.

Saydığımız yiyeceklerin dışında balık, kurbağa, kertenkele, fare ve kuş yavrularını da mideye indiren bu hayvanlar geyik ve yaban domuzlarını da parçalayarak tüketebilir. Çoğunlukla insanlara saldırmayan ayılar evcil hayvanları da yiyebilirler.

Ayılar Nerede, Hangi Ülkede Yaşar?

Bir çok türü olan ayılar türüne göre farklı bölgelerde yaşamaktadırlar. Afrika ya da Okyanusya’da bulunmazlar. Beyaz ayılar olarak sınıflandırılan türler kuzey ülkelerinde bulunurken, himayala ayıları İran ve Japonya arasında ki ormanlarda yaşarlar. Boz ayılar ise ülkemiz ormanlarında da bulunduğu gibi Amerika’da sıkça bulunmaktadır.

Ayılar çok kalabalık gruplar halinde yaşamazlar. Yani bir antilop sürüsü gibi bir arada göremezsiniz. En fazla 4-5 bireylik gruplar halinde dolaşırlar. Özellikle ormanlık alanların kuytu köşelerinde, ağaç oyuklarında, büyük kayaların arasında oluşan çukurlarda, mağara ve inlerde hayatlarını sürdürürler.

Yorum yapın