Ayılar Ne Yer?

Tabiatta yaşamını sürdürmeye çalışan canlılardan biri olan ayılar boyut olarak büyük olabildikleri gibi oldukça da vahşi hayvanlardır. Ayılar sık çalıları ve devrilen ağaç köklerini kullanarak kendine bir ortam hazırlar ve kışı uyuyarak bu hazırladığı inde veya varsa mağarada geçirir. İlkbaharda oldukça fazla beslenmeye başlayan ayılar güz sonuna kadar vücudunda yağ depolamak için sınırsızca yer.

Kış uykusu esnasında bu yağları yakacak ve yaşamını sürdürecektir. Etçil olarak sınıflandırılan ayılar sadece et ile değil otta yemektedir. Özellikle yeşil taze otları oldukça seven ayılar ilkbahar mevsiminde yeşermekte olan otların içinde saatlerce otlayabilir. Orman mantarı, ahududu, yaban mersini, böğürtlen ve orman yemişlerini de oldukça seven bu hayvanlar arla ve yulaf tarlalarını bulduğunda dayanamayarak yemeye başlar.

Özellikle çizgi filmlerde de gördüğümüz gibi ayılar bal yemeyede bayılır. Karınca, tırtıl ve böceklerde ayıların sofrasında mutlaka yerlerini alır. Böcek bulabilmek ve yemek için çürüyen ağaç kütüklerini devirir ve ağır kayaları yerinden hareket ettirerek kaydırır.

Saydığımız yiyeceklerin dışında balık, kurbağa, kertenkele, fare ve kuş yavrularını da mideye indiren bu hayvanlar geyik ve yaban domuzlarını da parçalayarak tüketebilir. Çoğunlukla insanlara saldırmayan ayılar evcil hayvanları da yiyebilirler.

avon temsilcisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merak Ettiğin Herşeyi Bir Tıkla Bul Öğren! © 2017