Hayvanlar Alemi

Ayılar Ne Yer, Neyle Beslenir?

Tabiatta yaşamını sürdürmeye çalışan canlılardan biri olan ayılar boyut olarak büyük olabildikleri gibi oldukça da vahşi hayvanlardır. Ayılar sık çalıları ve devrilen ağaç köklerini kullanarak kendine bir ortam hazırlar ve kışı uyuyarak bu hazırladığı inde veya varsa mağarada geçirir. İlkbaharda oldukça fazla beslenmeye başlayan ayılar güz sonuna kadar vücudunda yağ depolamak için sınırsızca yer.

Kış uykusu esnasında bu yağları yakacak ve yaşamını sürdürecektir. Etçil olarak sınıflandırılan ayılar sadece et ile değil otta yemektedir. Dolayısıyla ayılar için “hepçil” denilebilir. Özellikle yeşil taze otları oldukça seven ayılar ilkbahar mevsiminde yeşermekte olan otların içinde saatlerce otlayabilir. Orman mantarı, ahududu, yaban mersini, böğürtlen ve orman yemişlerini de oldukça seven bu hayvanlar arla ve yulaf tarlalarını bulduğunda dayanamayarak yemeye başlar.

Özellikle çizgi filmlerde de gördüğümüz gibi ayılar bal yemeye de bayılır. Karınca, tırtıl ve böceklerde ayıların sofrasında mutlaka yerlerini alır. Böcek bulabilmek ve yemek için çürüyen ağaç kütüklerini devirir ve ağır kayaları yerinden hareket ettirerek kaydırır.

Saydığımız yiyeceklerin dışında balık, kurbağa, kertenkele, fare ve kuş yavrularını da mideye indiren bu hayvanlar geyik ve yaban domuzlarını da parçalayarak tüketebilir. Çoğunlukla insanlara saldırmayan ayılar evcil hayvanları da yiyebilirler.

Ayılar Nerede, Hangi Ülkede Yaşar?

Bir çok türü olan ayılar türüne göre farklı bölgelerde yaşamaktadırlar. Afrika ya da Okyanusya’da bulunmazlar. Beyaz ayılar olarak sınıflandırılan türler kuzey ülkelerinde bulunurken, himayala ayıları İran ve Japonya arasında ki ormanlarda yaşarlar. Boz ayılar ise ülkemiz ormanlarında da bulunduğu gibi Amerika’da sıkça bulunmaktadır.

Ayılar çok kalabalık gruplar halinde yaşamazlar. Yani bir antilop sürüsü gibi bir arada göremezsiniz. En fazla 4-5 bireylik gruplar halinde dolaşırlar. Özellikle ormanlık alanların kuytu köşelerinde, ağaç oyuklarında, büyük kayaların arasında oluşan çukurlarda, mağara ve inlerde hayatlarını sürdürürler.

Ayı Türleri Nelerdir?

Ayılar, memeli hayvanlar sınıfında yer alan büyük ve güçlü hayvanlardır. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan birçok ayı türü vardır. İşte bilinen bazı ayı türleri:

Kutup Ayısı (Polar Bear): Arktik bölgelerde yaşarlar ve buz üzerinde yaşamaya uyum sağlamışlardır. Beyaz tüyleri vardır.

Kahverengi Ayı (Grizzly Bear): Kuzey Amerika ve Avrasya’da ormanlarda, dağlarda ve ova bölgelerinde yaşarlar. Farklı alt türleri vardır.

Amerika Kara Ayısı (American Black Bear): Kuzey Amerika’da yaşayan bu ayılar genellikle siyah renkte olmasına rağmen, bazen kahverengi veya hatta mavi-gri renk tonlarına sahip bireylerle de karşılaşılabilir.

Andean Ayısı (Spectacled Bear): Güney Amerika’nın And Dağları’nda yaşarlar ve “gözlüklü ayı” olarak da bilinirler.

Panda Ayısı (Giant Panda): Çin’in dağlık bölgelerinde yaşarlar ve büyük oranda bambu ile beslenirler.

Sloth Ayısı (Sloth Bear): Güney Asya’da bulunan bu ayı türü, özellikle termitlerle beslenir.

Malaya Ayısı (Sun Bear): Güneydoğu Asya’nın tropikal ormanlarında yaşarlar ve göğüslerindeki turuncu veya sarı “güneş şekli” ile tanınırlar.

Amur Ayısı (Asiatic Black Bear): Asya’nın ormanlık bölgelerinde yaşayan bu ayı türü, beyaz bir yüz maskesi ve hilal şeklinde bir göğüs işareti ile tanınır.

Bu türler dışında ayıların alt türleri ve yerel varyasyonları da bulunmaktadır. Ayılar, etçil olarak bilinse de birçok ayı türü omnivor (hem etçil hem otçul) beslenme alışkanlığına sahiptir. Özellikle panda ayıları neredeyse tamamen otçul beslenirken, kutup ayıları tamamen etçildir.

İlgili Makaleler