Sağlık

Baş Dönmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Baş dönmesi, her insanın belli dönemlerde karşılaştığı sağlık problemlerinden biridir. Çoğu zaman ani yapılan hareketlerle beraber ortaya çıkan bu şikayet geçici bir süre sonra elbette geçmekte ve unutulmaktadır. Tabi her zaman bu kadar kolay sebeplerden ortaya çıkmadığı gibi düzelmesi de böyle basit olmamaktadır. Eğer baş dönmesi probleminiz sürekli tekrar ediyor ve sizi oldukça rahatsız ediyorsa altında büyük olasılıkla farklı bir sağlık problemi aranmalıdır.

Baş Dönmesi Çeşitleri

Etrafınızda her şey dönüyor ya da bir film şeridi gibi yukarı doğru akıyor hissi yaşıyorsanız tıpta bu baş dönmesi için “vertigo” ismi verilmektedir. Eğer sarhoşluk ve sersemleme gibi duruma maruz kalıyorsanız buna da “dizziness” ismi verilmektedir.

Çeşidi ya da meydana geliş şekli her ne olursa olsun baş dönmesi bir hastalık değildir. Yalnız çok sık karşılaşıyorsanız az önce de hatırlatıldığı gibi farklı bir sağlık probleminin belirtisi olabilir.

Baş Dönmesine Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Yaşanılan baş dönmesi probleminin neden kaynaklandığını ve nasıl geçeceğini öğrenmek bu doğrultuda muayene ve tedavi olabilmek için öncelikle Dahiliye bölümüne gidilerek teşhis konulması gerekmektedir.

Sıkça Karşılaşılan Baş Dönmesi Sebepleri

– İç Kulak Sorunları Neden Olabilir
– Travmalar Baş Dönmesi Yaratabilir
– Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)
– Migren sebep olabilir
– İlaçlar baş dönmesi yapabilir

İlgili Makaleler