Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Dünya üzerinde baş ağrısı probleminden sonra en yaygın karşılaşılan diğer bir ağrı tipi de bel ağrısıdır. İnsanları oldukça olumsuz yönde etkileyerek çalışmalarına bile engel olan bu ağrılar süreklilik ve artış gösterdiği taktirde önemsenmelidir. Konumuzda bel ağrısı nedenleri ve tedavisi hakkında detayları ele alacağız.

Bel Ağrısı Nedir?
Bel ağrısı, zorlanma, duruş bozukluğu gibi nedenlerden dolayı bel kaslarında, bağlarında ve eklemlerinde hasar meydana gelmesi ile beraber ortaya çıkan bir sorundur.

Bir çok insanın yaşamı boyunca mutlaka karşılaştığı sorunlardan biri olan bel ağrısı uzun süre ayakta durma, yürüme, öne doğru eğilme gibi sebeplerden artış gösterebilir.

Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilmeli?

Beli ağrıyan kişiler ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmalıdır. Bunun dışında algoloji-anesteziyoloji ve reanimasyon ile fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümleri de bu şikayet ile ilgilenebilir.

Bel Ağrısı Nedenleri

– Doğumsal anomaliler
– Travmatik nedenler ( omurga kırıkları ya da kayması)
– Bel zorlanması, postür bozuklukları, bel fıtığı
– Bel omurgasının kireçlenmesine bağlı bel ağrıları
– Tüberküloz, brusella gibi hastalıkların bel omurgasını tutması
– Osteoporoz, kemik yumuşaması
– Kanserler ( başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan)
– Mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasına bağlı bel ağrısı
– Psikojenik bel ağrısı
– Başarısız bel cerrahisi (başarısız bel ameliyatları sonrası oluşan ve uzun süre devam eden şiddetli bel veya bacak ağrısı).

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

Erkek ve kadın ayırt etmeksizin herkeste meydana gelebilen bu sorun özellikle 35-45 yaş grubunda sık görülmektedir. Aşırı kilo, hamilelik, uzun süre topuklu ayakkabı tercih edilmesi gibi durumlarda, bacak uzunluklarında fark olması durumları söz konusu olan kişilerde görülebilir. Bunların dışında meslek icabı uzun yollarda sürücülük yapan kişiler, toprak burgu makinası kullananlar, sürekli ağır yük kaldıranlar, tabure ve sandalyelerde oturanlarda meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir