Sağlık

Ben Aldırmak Kanser Yapar mı?

Neredeyse her insanın vücudunda en az bir adet bulunan benler tıp dilinde nevüs olarak isimlendirilmektedir. İnsan vücudunda bulunan kırk adet ben normal olarak görülür.

Bazı kişilerin yüzeysel benleri mevcutken bazı kişilerin ise kabarık ve daha fazla sayıda beni olması söz konusu olabilir. Bu benler renklerine göre de çeşitlendirilebilir. Örneğin bazı benler kabarık ve cilt renginde olabilirken bazıları kabarık ve siyah-mavi ya da kahverengi renkte olabilir.

Oluşumlarında her ne kadar tam bir bilimsel sebep bulunamasa da bu konuda araştırma yapan uzmanların çeşitli fikirleri bulunmaktadır.

1- HGF ve SF ismi verilen proteinlerin sebep olduğuna yöneliktir.

2- Diğer bir yandan başka görüşler ise benlerin oluşumunda cilde rengini veren melanosit hücreleri tarafından üretilen melanin maddesinin rol oynadığı belirtilmektedir. Burayı biraz daha açmak gerekirse şu şekilde izah edebiliriz.

İnsan cildinin rengini vermekle görevli olan melanosit hücreleri melanin isminde ki maddeyi oluşturmaktadır. Fakat sebebi bilinmeyen bir şekilde bu melanosit hücreleri toplanarak bir grup oluşturduklarında ortaya renkleri koyu olan benlerin oluşumuna yol açmaktadır.

3- Güneş ışınlarının cilde verdiği zarar neticesinde meydana gelmektedir.
Şeklinde değişik düşünceler söz konusudur. Az önce de belirttiğimiz üzere neden ve nasıl oluştuğu kesin ve net bir şekilde bilinmemektedir.

Melanin: Cilt ile saçın renginin belirlenmesinden sorumlu olan maddedir. Kişinin güneşe maruz kalmasına bağlı olarak değişik derecelerde ki değişiklikler de söz konusu olabilir. Melanin cilt, saç, göz, beyin, iç kulak gibi bölgelerde insan vücudunun çeşitli alanlarında bulunmaktadır.

Saçlı deri, genital bölge dahil olmak üzere neredeyse vücudun her yerinde ben meydana gelebilir.

Nevüslerin birçoğu çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Uzun vadede benin büyümesi veya kaybolması normal bir süreçtir. Fakat çok kısa bir sürede ani değişimler gözlemlenen ben anormal bir durum teşkil ediyor anlamını taşıdığından en kısa sürede bir doktora başvurulması gerektiğini ifade eder.

Ben ile Güneş Işınlarının İlişkisi
Ben ya da benleri bulunan kişilerin en korktukları durum güneş ışınlarıdır. Toplumda benlerin kanser yapabileceğine yönelik düşünceler vardır. Hatta ben aldırma operasyonu yaptırmayı düşünen kişiler ben aldırmak kanser yapar şeklinde bir çok yazı okuyabilir veya bunu çevresinden duyabilmektedir.

Bu yazımızda bu konuları ayrıntılı bir şekilde ele alacağız fakat öncelikle benlerin güneş etkisi ile uğrayabileceği reaksiyonlardan bahsedelim.

Yazımızın akışında birkaç kez üstüne basarak belirttiğimiz üzere nevüslerin nasıl ve neden oluştuğuna yönelik henüz net bir bilgi söz konusu değildir. Fakat benleri olan kişilere bakıldığında oluşumunda rol oynayan birkaç sebep söz konusudur. Bunlarda 3 madde halinde üst kısımda açıklanmıştır.

Çoğunluk iyi huylu olmalarına rağmen bazı benlerin cilt kanseri yapabilme konusunda tetikleyici olduğu olasılığı mutlaka bilinmelidir. Bir çok farklı cilt kanseri tipi vardır ve bu hastalıkla en çok vücudun güneşe maruz kaldığı bölgelerde karşılaşılmaktadır.

Vücudunda bir çok ben bulunan 20’li yaşların üstünde ki kişiler güneşli havada dışarı çıkarken daha dikkatli olmalıdırlar. Güneşin sebep olduğu UVA ve UVB gibi zararlı ışınlar ciltte mevcut olan nevüslerin değişime uğrayarak kanserli hücre üretmelerine neden olabilmektedir.

UV ışınlarının cilde nüfuz etmesi ile melanosit ismi verilen hücreler melanin üretimine geçerler. Bu doğrultuda yeni benler meydana gelebileceği gibi mevcut olanlarda zararlı olabilecek düzeyde değişime uğrayabilirler.

Günümüz koşullarında eczanelerde çeşitli faktörlere sahip güneş koruyucu kremler satılmaktadır. Bu kremlerden temin edip kullanarak kendinizi zararlı güneş ışınlarından korumanız mümkün olabilmektedir. Sadece tatillerde, deniz kenarında veya havuz başında güneşlenirken değil normal şehir hayatında bir yürüyüşe çıkarken dahi kullanmanız da fayda vardır. Özellikle işi sürekli dışarıda olan kişilerin ihmal etmemesi fayda sağlayacaktır.

Ailesel Yatkınlık (Genetik/Irsi)

Ailesinde benleri bulunan birinin de benleri olma ihtimali yüksektir. Uzmanlar yaptıkları incelemeler doğrultusunda bu kanıya varmıştır. Bakıldığında beyaz tenli ve kızıl saçlı kişilerin diğer insanlara nazaran daha fazla risk taşıdığına kanaat getirilmiştir.

Benlerde Şekil Değişikliği Neden Olur?

İlerleyen yaş ile birlikte vücudumuzda cildimizin gerilmesi gevşemesi gibi durumlardan dolayı benlerin yeri uzun vadede anlamayacağımız şekilde yer değiştirebilir veya renk değişikliğine uğrayabilir. Bu çok uzun bir dönemde anlaşılmayacak şekilde oluyorsa herhangi bir problem yok denilebilir. Fakat kısa süreli bir zaman içerisinde vücudunuzda söz konusu olan ben renk değişikliğine uğrayıp, büyüyor veya değişik şekillere maruz kalıyorsa bunun için mutlaka bir cilt doktoruna veya aldırmak için genel cerrahi uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Ben Kanser Yapar mı?

Yazımızın akışında da belirttiğimiz üzere bazı benler maaesef kansere neden olabilmektedir. Melanosit hücrelerinden kaynaklı olarak meydana gelen bu kanser tipine ise melanoma ismi verilmektedir. Melanoma isminde ki kanser tipi diğer cilt kanserlerine göre çok daha tehlikeli olmaktadır. Fakat tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bu sebeple vücudunuzda bulunan herhangi bir bende gözlemlediğiniz hızlı ve beklenmedik değişimler için mutlaka bir cilt doktoruna başvurmalısınız.

Ben Aldırmak Kanser Yapar mı?

Geçmişten bugüne kulaktan duyma bilgiler doğrultusunda insanlar benlerini aldırdıklarında kanser olacaklarını düşünmektedir. Fakat bu gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü ben aldırmak kanser hastalığı yapmaz. Var olan mevcut benler kansere neden olmaktadır. Yani sizin vücudunuzda beninizle ilgili herhangi bir kanser rahatsızlığınız söz konusu değilse aldırdıktan sonra da olmayan benin kanser yapma ihtimali olmamaktadır.

Dolayısıyla bu yazı şu şekilde özetlenebilir:

Kişinin vücudunda var olan her ben kanserleşme riski taşımaktadır. Fakat bu benleri aldırmak kesinlikle kanser rahatsızlığına sebep olmaz. Hatta erken davranıp benler aldırıldığı taktirde kişi oldukça avantajlı olur.

İlgili Makaleler