Sağlık

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktora Gidilir?

Neredeyse her insanın vücudunun çeşitli yerlerinde en az bir adet dahi olsa değişik boyutlarda ben yani tıbbi ismiyle nevüs bulunmaktadır. İnsanlar öyle alışmış olabilirler ki vücutlarında ben olduğunun bile farkında olmayabilirler. Bir çok çeşidi olan nevüs, bazı kişilerin dudak üstünde ya da yanında gibi bölgelerde bulunarak karakteristik bir özellik katabilir.

Bazı kişilerde tarz duran benler, bir çok insanı rahatsız edebilecek bölgelerde çeşitli boyutlarda ortaya çıkabilir. Bir insan vücudunda bulunan 40 et beni normal olarak kabul edilir.

Benlerin henüz neden oluştuğuna yönelik bilimsel bir bilgi yoktur.

Ben Neden Olur?

Melanoasit ismi verilen hücre tarafından, cildimize renk veren melanin isminde ki madde üretilir. Bu hücreler insan vücuduna eşit oranda dağılarak, cilde renk verirler. Fakat az önce üst kısımda da belirtildiği üzere bilimsel olarak henüz net bir bilgi olmayan sebeple melanoasit hücreleri bir araya toplanarak küme haline gelmektedir. Bu sebeple de koyu renkli benler oluşmaktadır. Nevüs, saçlı deri ve genital bölge başta olmak üzere ayırt etmeksizin vücudun her yerinde oluşabilir.

Benlerde Neden Değişiklik Olur?

Vücudumuzda bulunan benler zaman içerisinde bazı deformelere ya da değişikliklere maruz kalabilir.İlerleyen yaşla beraber cildin gerginliğinde meydana gelen değişimler sonucunda bir benin yerinin biraz kaydığına ya da renk değiştirdiğine şahit olabiliriz. Fakat bu değişikliklerin çoğunun uzun vadeli bir süreç içerisinde meydana geldiği gözlemlenir.

Hatta bazen çocukluğunda benleri olan kişi, yetişkin birey olduğunda beninin ya da benlerinin kaybolduğuna şahit olabilir.

Eğer kısa vadede benin şekil, renk ve boyut değiştirdiği söz konusuysa bunun yanı sıra kanama, kaşıntı ya da acı gibi şikayet ve hisler bulunuyorsa derhal konusunda uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Ben Aldırmak İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ben (nevüs) tedavisi için plastik cerrah veya genel cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz. Dilerseniz beninizden biyopsi alınmasını isteyerek beninize dair herhangi bir risk olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ben Kanser Yapar mı?

Bir kısım benlerin cilt kanserine yol açtığı bilinmektedir. Kanserin sebebi yazımızın başında bahsettiğimiz melanosit hücreleridir. Tıpta bu kanser türüne “melanoma” ya da “melanom” ismi verilir. Melanoma, diğer kanser tiplerine nazaran oldukça tehlikelidir. Fakat erken teşhis edildiği taktirde tedavisi yapılabilir. Bu sebeple vücudunuzda bulunan benlerde herhangi bir değişiklik hissettiğiniz zaman vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Ben Aldırmak Kanser Yapar mı?

Halk arasında bu yönde bir inanış vardır. Geçmişten günümüze ben aldırıldığında kanser olunabileceği düşünülür. Bu gerçeklik payı olmayan tamamen yanlış bir düşüncedir. Bu korkuyla benlerini aldırmayan ve asıl o zaman melanoma ismi verilen cilt kanseri ile karşı karşıya kalan kişiler mevcuttur.

Ben Ne Zaman Ortaya Çıkar?

– Benlerin daha çok ergenlik döneminde meydana geldiği gözlemlenmiştir.
– Az da olsa doğuştan oldukları da bilinmektedir.
– Ayrıca ailesel yatkınlığı olan kişilerde her yaşta yeni benler oluşabildiği gibi, yaşamları boyunca kalabildiği de bilinmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

– Benler pembemsi, açık kahverengi ve kahverengi renkte ki görünümleriyle ortaya çıkarlar.
– Deriden kabarık, kıllı ve kılsız, yuvarlak veya oval şekillerde olabilirler.

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ben aldırmak için karar vermiş insanlar tedavi yöntemlerine yönelik araştırma içerisine girerler. Tedavi kurum, doktor ve elde ki teknolojiye göre değişiklik göstermektedir.

Günümüzde en kolay tedavi buharlaştırma yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem ortalama 3 dakika kadar sürmekte ve herhangi bir kesi, dikiş ya da pansuman gerektirmemektedir.

Radyo frekans ismi verilen cihazın ucunda bulunan aparat ile ben buharlaştırılır ve cilt ile aynı düzeye getirilir.

İlgili Makaleler