Kapat

Biotinidaz Eksikliği

Anasayfa
Sağlık Biotinidaz Eksikliği

Biotinidaz eksikliği ülkemizde, dünya ortalamasına göre 8 kat fazladır ve çoğunlukla bu eksiklik geç teşhis edilir. Biyotidinaz eksikliği yeni doğan bebeklerde çok fazla olmasada görülebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Biotin metabolizmasında bir enzim eksikliği meydana gelmesi sonucu meydana gelir. Biotinin vücutta ki fonksiyonları zarar görür. Hastalık doğumsaldır fakat aileden çocuğa geçtiği yönünde herhangi bir kesinlik veya bulgu yoktur.

Çocuklarda Görülebilecek Bulgular
– Saçlar aşırı zayıflayarak, dökülmeye yüz tutar.
– Ciltte kuruluk görülür ve dayanıksızlık meydana gelir.
– Sinirsel bulgular ortaya çıkar.
– Tedavi geciktiğinde beyin hasarı ile ilişkili fonksiyon kayıpları görülebilir.
– Gözlerde kayma ve havale geçirme riskleri bulunur.
– Vücutta kasılmalar hissedilir.
– Cildin yumuşaklığı azalır.
– Solunum sıkıntısı ortaya çıkar.
– Ağızda pamukçuk meydana gelir.
– Tedavisi yapılmadığı taktirde, sonuç maalesef ölüm olabilir.

Biotinidaz Eksikliği Teşhisi / Tanısı Nasıl Olur?
Biotinidaz eksikliğinin kesin tanısı serum, lenfositler veya fibroblast kültüründe enzim aktivitesinin yokluğunun gösterilmesine dayanır. Amniyon hücre kültürü ve koryon villüs hücrelerinde biotidinaz enzim düzeyi ölçümü ve mutasyon araştırılması prenatal tanıya imkan sağlar

Biotinidaz Eksikliği Tedavisi
Tedavisi biotin eksikliğinin giderilmesine dayanır. Bu sorunun tedavisi biotin verilerek gerçekleşir. Günlük olarak tek doz halinde yüksek doz biotin verilebilir. Erişkinler için 2-5 mg verilirken, çocuklarda ise 10-30mg kadar çıkarılabilir.

Biotin kullanımının ardından sinirsel ve hareket bozuklukları düzelmeye başlamaktadır. Ciltte meydana gelen sorunlar ise günler içinde düzelir. Saçlarla ilgili olan problemlerin düzelmesi haftalar sonra gerçekleşebilmektedir.

Biotidinaz tedavisi için yüksek doz gerektiğinden uzmanlar 10 mg’lık tabletlerin kullanılmasını önermektedir. Türkiye’de tek 10 mg’lık biotin Hair Pharma tarafından üretilmektedir. HP Biotin tablet 10 mg’lıktır.

Bebeklerde görülen saç ve tırnak sorunları için ilk olarak akıllara gelmesi gereken sorun biotidinaz eksikliği olmalıdır. Fakat doktora başvurularak gerekli tahliller vs yaptırılarak kesin tanı konulması gerekmektedir. Kesinlik kazandığı taktirde en hızlı şekilde tedaviye başlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Ben Aldırma İşlemi Kanser Yapar mı?

Biotin alırken Türkiye’nin saç uzmanı Hair Pharma’nın 100 tabletlik HP Biotin formlarını tercih edebilirsiniz.“Biotinidaz Eksikliği” üzerine 6 yorum

  1. Semra Turan says:
  2. Semra Turan says:
    • Admin says:
  3. Salih saraç says:
  4. Ahmet says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir