Sağlık

Boğaz Kaşıntısı Neden Olur?

Boğaz kaşıntısı özellikle insanların üşüttükleri zamanlarda çoğunlukla anlık olarak yaşadıkları bir sorunken, bazı insanlar içinse sadece soğuk aldıkları zaman değil devamlılık kazanmış şekilde devam eden bir problemdir. İnsanların tüm vücudunda zaman zaman kaşıntılar söz konusu olur ve çoğunlukla çaresi vardır ancak boğaz kaşıntısı için maalesef ki bir çözüm yolu da yoktur. Devamlı meydana gelen boğaz kaşıntıları hastalık olarak sayılabilir.

Boğaz Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

  • Soğuk algınlığından ve alerjiden dolayı kaynaklanabilir.
  • Kuru hava sebebiyle oluşabilir.
  • Boğaz ağrısı ve tahrişe neden olduğundan hastalık derecesine ulaşabilir.
  • Vücudun susuz kalmasından dolayı oluşabilir. Bu durumlarda su tüketiliği taktirde kaşıntı geçebilir. Fakat tekrarlıyorsa şeker hastalığı ve viral bir enfeksiyon yol açıyor olabilir.
  • Bademciklerde enfeksiyon meydana gelmesiyle kaşıntılara sebep olabilir. Böyle durumlarda tuzlu su ile gargara yapmak fayda sağlar.
  • Çok fazla öksürmek, bağırmak ve konuşmak boğazda kaşıntıya neden olabilir.
  • Aşırı sıcak ve soğuk tüketilen gıdalar sebep olabilir.
  • sigara kullanımı boğazda tahriş meydana getirdiğinden sebep olabilir.
  • Psikolojik olarak kaşınabilir.

Boğaz Kaşıntısı Nasıl Geçer, Tedavisi

Boğaz kaşıntılarını gidermek için pastiller kullanılabilir. Pastiller boğazda nemlendirici görevi gördüğünden dolayı kaşıntıyı giderebilmektedir.

İnsanları yüksek derecede rahatsız eden bu kaşıntılara ilave olarak boğazda kızarıklıklar oluşabileceği gibi nefes alıp vermede zorluklar yaşanabilir.

Boğaz kaşıntısına ne iyi gelir

– Boğaz kaşıntısı şikayeti için doktora başvurulmalı ve önereceği ilaçlar kullanılmalıdır.
– Buna ilave olarak az önce de bahsettiğimiz gibi tuzlu su ile gargara yapılabilir.
– Boğaza iyi gelen bitki çayları içilebilir.
– Bulunulan ortamda ki kuru hava, hava nemlendiricileri kullanılarak azaltılabilir.

Evde Uygulanabilecek 8 Yöntem
– Bir su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuz atıp karıştırın ve 10 saniye boğazınızda ve ağzınızda gargara yapın. Sorun düzelene kadar gün içinde 2-3 kez tekrar ettirin.

– Kaşıntı ve tahrişe karşı 1 yemek kaşığı bal yiyebilirsiniz.

– Hazırladığınız bir bardak sıcak su içerisine biraz bal katarak, zencefil rendeleyin. Hazırladığınız bal, limon ve zencefil çayını içerek rahatlama hissedebilirsiniz.

– 1 su bardağı kadar sütü kaynatıp içine 1 tatlı kaşığı kadar zerdeçal ekleyerek karıştırın. Her gece yatmadan önce tüketin. Kaşıntı geçtiğinde uygulamayı bırakabilirsiniz.

– 1 bardak sıcak su içerisine 1 kaşık elma sirkesi karıştırarak tüketebilirsiniz. Tadı hoşunuza gitmediği taktirde şeker ekleyebilirsiniz.

– Çok kuru bir ortamda çalışıyor ya da yaşıyorsanız boğaz kaşıntısına neden olabilir. Buhar makinesi edinerek ortamın nemlenmesini sağlayabilir böylece boğaz kaşıntısını da geçirebilirsiniz.

– Dediğimiz boğaz kuruluğu da oldukça önemli bir faktördür. Dolayısıyla boğazınızın kuru kalmaması için gün içinde 2,5-3 lt su tüketmeye çalışın.

– Sigara, kafeinli içecekler ve bazı ilaçlar kaşınmaya sebep olabilir. Bu ürünlerin kullanımını bırakarak test edebilirsiniz. Ancak ilaç kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız.

İlgili Makaleler