Boyun Fıtığı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Boyun fıtığı, boynun omurları arasında yer alan ve burada amortisör görevi yapan disklerin zamanla yıpranarak hasar görmesi ve fıtıklaşması durumudur. Yerinden kayarak, sertleşmeye maruz kalan disklerin sinirlere baskı yapması ile beraber boyun, sırt ve kollarda ağrı, güç kaybı gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Tabi ezbere bir şekilde her boyun ve sırt ağrısında kişi kendi kendine boyun fıtığı teşhisi koymamalıdır.

Pek çok rahatsızlığın ortak şikayeti olabilen boyun, kol ve sırt ağrıları sadece boyun fıtığı anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla boyun fıtığı rahatsızlığı teşhisi için uzman bir doktora başvurarak muayene olmak gerekmektedir. Çoğunlukla boyun ağrısı, kol ağrısı, sırt ağrısı ile birlikte ellerde meydana gelen güç kaybı boyun fıtığı rahatsızlığını işaret edebilir.

İnsanlar bel fıtığı, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarda ameliyat olacaklarını düşündüklerinden korkarlar. Fakat bel fıtığı ve boyun fıtığı için her zaman ameliyat gerekmemektedir. Rahatsızlığın derecesine göre doktorunuz ameliyat ile tedaviye başvurmaya gerek duymadan hastanın tedavisi için ilaç veya fizik tedavi önerebilir. Eğer ilerlemiş ve ameliyat gerektiriyorsa da bu duruma hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Boyun fıtığı rahatsızlığının tedavisinde kullanılacak bir çok yöntem günümüzde geliştirilmiş olup, sıkça kullanılmaktadır. Fıtığı önlemek için yapılması gereken en doğru hamle tedbir almak için yapılacak olan bilinçli ve düzenli egzersiz yapılmasıdır.

Boyun Fıtığı İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilir?

Bu rahatsızlığın muayenesi ve tedavisi için beyin ve sinir cerrahisi uzmanına başvurulması gerekir.

Boyun Fıtığının Sıkça Karşılaşılan Sebepleri

Yaşlanma
Genetik Yatkınlık
Kazalar, Darbeler ve Zorlanma
Duruş Bozukluğu
Stres
Sigara
Osteoropoz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir