Sağlık

Burun Kaşıntısı Neden Olur?

Sitemiz içerisinde yer alan tüm konular isminden de belli olacağı üzere kaşıntı ile alakalı olup bu konumuzda burun kaşıntısı şikayeti olan insanlar için hazırlanmıştır. Burun kaşıntısı çoğunlukla tek başına değil beraberinde getirdiği göz kızarıklığı, göz yanması, hapşırma ve burun akıntısı gibi şikayetlere de maruz bırakmaktadır. Bu belirti ve şikayetlerin tümü alerji nedenlerden olabilir. Alerji vücudun bağışıklık sisteminin zararsız olan herhangi bir maddeye gösterdiği reaksiyondan dolayı oluşmaktadır.

Burun Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Burnum neden kaşınıyor sorunuzun cevabı genellikle aşağıda ki sebepler olabilmektedir.

Alerjik Rinit

Sürekli olan yani kronik burun kaşıntısı ve burun akıntısı durumuna maruz kalıyorsanız beraberinde burun tıkanıklığı, hapşırma ve göz yaşarması söz konusu oluyorsa büyük olasılıkla alerjik rinit sorunu ile baş başaka olduğunuzu belirtmek isteriz. Bu tarz alerjik reaksiyonların sebebi ise çoğunlukla ev ortamında ki tozdur. Evlerimizde ki yastık, yorgan ve halı gibi araçlarda bulunan toz akarları zararsız olsalar da bazı insanların alerji probleminin ortaya çıkmasında büyük rol oynayabilmektedir.

Ev tozu dışında kedi, köpek ve at gibi hayvanların salya ve idrarı ile temas etmekte alerji oluşumuna sebebiyet veren unsurlardır. Bunun yanı sıra bahar aylarında sıkça görülen polenlerde alerji oluşumuna yol açarak burun kaşıntısı probleminin başlıca sebebidir.

Besin Alerjisi

Hassasiyetinizin olduğu herhangi bir gıdayı tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz histamin ismi verilen proteinlerin üretimine başlar. Bu üretim başladığında burun ve cildin çeşitli bölgelerinde kaşınma ve bunun yanı sıra deri döküntüsü durumu ortaya çıkar. Tüketilen bazı yiyecekler oldukça fazla miktarda histamin bulundurduğu için özellikle burun kaşıntısına neden olabilir. Bu gıdalara örnek olarak soya sosu, sert peynir, kırmızı şarap, jampon, bira, balık, domates püresi ve pizzayı verebiliriz.

Deri Rahatsızlıkları

Vücudunuzun susuz kalması ya da düşük nemden dolayı burunda meydana gelen kuruluk kaşıntı oluşumuna yol açabilir. Ayrıca sedef, egzama ve kurdeşen gibi rahatsızlıkları olan insanlarda da kronik burun kaşıntıları söz konusu olabilir.

Diğer Sebepler

Duman, ağır koku ya da kokladığınız herhangi bir kimyasal madde burnun kaşınmasına yol açabilir. Havalarının sıcaklığının veya nem oranının değiştiği durumlarda da kişilerin solunum yolları etkilenerek istenmeyen faktörlerin meydana gelmesinde rol oynayabilir.

Gebelik, ergenlik ve menopoz dönemlerinde kişilerin hormonlarında meydana gelen değişimler rahatsız edecek düzeyde ki çeşitli kaşıntılara sebebiyet verebilmektedir. Diğer bir yandan herhangi bir rahatsızlığınız için ilaç kullanıyorsanız ilacın yan etkisinden kaynaklı şekilde burnunuzda kaşıntı oluşabilir. Eğer kullandığınız ilaç bu şikayetin ortaya çıkmasında rol oynuyorsa kesinlikle doktora başvurarak ilacın başka bir muadilini reçete etmesini sağlamalı, kendi kendinize kullanımını sonlandırmamalısınız.

İlgili Makaleler