Sağlık

Burun Tıkanıklığına Hangi Doktor Bakar?

Burun tıkanıklığı için hangi doktora gidilir diye merak ediyorsanız, Burun tıkanıklığı yaşayan hastalar Kulak Burun Boğaz doktorlarına / bölümlerine başvurabilirler.

Burunun Önemi Nedir?

İnsan burnu sağlıklı bir bedenin olmazsa olmazlarındandır. Sadece nefes alışverişi  değil, bir çok fonksiyonun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan burnumuz; herhangi bir şekilde kapalı olduğu taktirde burundan yapılması gereken nefes alışverişi ağza kayar.

Ağızdan alınan nefesler sizi rahatsız edebilir ve başka hastalıklara davetiye çıkartabilir.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Zaman içerisinde su ile temizlenmeyen burnumuz kapanır ve düzgün nefes alışverişi sağlanamaz. Bu burun tıkanıklığının en masum yanı olup, evde su yardımı ile 5 dk içerisinde temizlenip, burun kanalları açılabilir.

Ancak burnun doğuştan veya sonradan oluşan bazı sorunları doğrultusunda tıkanıklık seviyesi daha rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Şimdi sırası ile bunlardan bahsedelim…

 • Burun İçi Polipleri
 • Burun Etinin Büyümesi
 • Burun Kemiklerinde Eğrilme
 • Burun Kanallarının Daralması

Burun İçi Polipleri

Bazı şeylere alerjisi olan bireylerin ve astım hastalarının burnunun içinde oluşan küçük oluşumlardır. Ameliyatın gerekmediği bu sorunlarda çoğunlukla doktor spray ilaçları tercih ederek sorunu ortadan kaldırmaya çalışır. Ameliyat sonucunda nüksetme oranı yüksek olduğundan cerrahi bir uygulama genellikle tercih edilmez.

Burun Etinin Büyümesi

İnsan burnu içerisinde bulunan 3 etten 1’i zamanla başka faktörler sebebiyle büyüyebilir, genişleyebilir. Bu da düzgün bir nefes alış verişini engeller ve yaşam kalitesini düşürür. İlaç tedavisi ile sorun çözülmediği noktalarda doktorlar cerrahi operasyon ile etin bir kısmını alabilir. Oldukça sık görülen bu tıkanıklık sebebiyle doktorlara bu durumdan şikayetçi hastada fazla olur. İyi bir hekim ile yapacağınız görüşmeler sonrasında cerrahi müdahale oldukça kısa süren bir operasyon olup, hastalar ameliyat sonrası nefesin doğru alışverişi ile mutlu olabilirler.

Burun Kemiklerinde Eğrilme

Burnun içerisinde yapının bozulmaması ve dengenin sağlanması için bulunan burun direği olarak tabir edilen kemik bulunur. Bu kemiğin yerinden oynaması sonucunda eğrilme ve kayma görülür. Tedavisi ilaçlar ile mümkün değildir. Tek yolu ameliyattır. Bu diğer durumlara göre daha bir seviye daha zor olabilen bir operasyon biçimidir. Bunun için doktorunuz ile yapacağınız görüşmeler çok önemli olup, ameliyat sonrası doktorunuzun dediklerine harfiyen uymanız şarttır.

Burun Kanallarının Daralması

Burnumuzun her iki tarafında bulunan duvarlar  zamanla içeri doğru çökebilir. Bu da burun kanalları olarak adlandırılan yolların daralmasına sebep olur. Kanalların daralması ile birlikte burun tıkanıklığı hastalığı yaşanmış olur.  Burnun üzerine yapıştırılan bantlar yan duvarları açıp nefes almaya artı kazandırsa dahi bu sadece gece yapabileceğimiz bir durumdur. Gündüz dışarıda bu bantlar ile dolaşmak malesef mümkün değildir. Bu sebeple kalıcı çözümler gereklidir. Burun kanalları da yine ameliyat ile düzeltilebilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

 • Sağlıklı nefes alışverişinin burundan değil ağızdan yapılması
 • Horlama
 • Ağız kuruluğu
 • Ses tonunda değişme, bozulma

Burun Tıkanıklığı Nelere Sebep Olur?

 • Kalp ve akciğer rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.
 • Cinsel açıdan isteksizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Horlamalar başlar ve bu sebeple tıkanmalar görülebilir.
 • Psikolojik olarak rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir