Sağlık

Ciltte Kızarıklık ve Kaşıntı Neden Olur?

Çoğunlukla çevresel faktörlerden dolayı meydana gelen alerjik reaksiyonlar sonucunda cilt üzerinde bölgesel olarak kızarıklık ve kaşıntılar oluşabilir. Ortaya çıkan bu kızarıklık ve kaşıntıların tipi hangi sebepten dolayı oluştukları hakkında kapsamlı bilgi verebilir. Cilt üzerinde alerjik kaşıntılar dışında farklı nedenlerden dolayı da çeşitli kaşıntılar söz konusu olabilir. Makat kaşıntısı, vajinal kaşıntı, sedef hastalığı kaynaklı kaşıntı, mantar ve saçta oluşan kaşıntılar akıllara ilk gelen kaşıntı tipidir. Sıraladığımız bu problemlerin oluşmasında rol oynayan kaşıntı sebepleri çok farklıdır.

Alerji Kaynaklı Kızarıklık ve Kaşıntı

Herhangi bir tüketilen yiyecek, giyilen elbisenin yapımında kullanılan kumaş ya farklı herhangi bir maddeye karşı insanlar alerjik reaksiyon gösterebilir. Söz konusu bu alerjiler insanların vücudunda kızarıklara yol açarak, aynı zamanda şişlik ve kaşıntıların oluşmasına da sebep olabilir. Alerji kaynaklı meydana gelen kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi problemlerde herhangi bir paniğe yol açmadan ve müdahale etmeden 10 gün kadar beklenebilir. Bu tarz alerjik sorunlar 10 gün içinde kendi kendine ortadan kalkabilir. Eğer geçmiyorsa doktora başvurulmalıdır. Alerjik sebeplerden kaynaklanan kızarıklıklar ise kişinin şiddetli bir şekilde kaşınması doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Hatta kaşımaya devam eden kişiler ilk olarak tahriş oluşumuna daha sonra ise incelen cildin yırtılarak kaşınmasına neden olmaktadır. Bu tarz kaşınma problemlerinde kaşımak yerine soğuk su, havlu ve bez yardımıyla kaşıntıya müdahale edebilirsiniz. Eğer herhangi bir sonuç alamazsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Alerji sebepleri

Alerjiye sebebiyet veren faktörler çok geniş bir yelpazedir, bunların başlıcaları ;

– Mevsim değişiklikleri
– Tüketilen gıdalar
– Evde kullanılan halı, kilim ve benzeri tüylü eşyalar
– Kozmetik araçlar
– Toz
– Kullanılan ilaçlar
– Kedi, köpek veya benzeri hayvanlar
– Deterjan ve benzeri kimyasal maddeler
– Bitkiler

Mantar Enfeksiyonları

Saç, ayak, kasık veya vücudun herhangi bir yerinde mantar enfeksiyonları ile kaşıntılar ve bununla beraber kızarıklar oluşabilir. İlerleme gösterdikçe kaşıntı ve kızarıklar arttığı gibi cilt pul pul olmaktadır. Az önce de belirttiğimiz gibi ayak ve el parmakları arasında, saçta veya genital bölgede mantarla sık olarak karşılaşılmaktadır. Mantar problemlerinde doktorunuza muayene olarak, vereceği reçete ile sprey, merhem ve benzeri ilaçları kullanarak tedavi olabilirsiniz. Mantar daha çok bakımsızlık ve hijyen olmayan koşullardan dolayı meydana gelmektedir.

Mantar sebepleri

Mantar daha çok bakımsızlık ve hijyenik sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Mantar bir kişiden başka bir kişiye bulaşan bir rahatsızlıktır. Tarak, şapka, havlu ve benzeri ortak kullanılan malzemeler ile de geçebilir. Kedi ve köpeklerde de mantar görünebildiği gibi, inek gibi çiftlik hayvanlarında da karşılaşılmaktadır.

Mantar bulaşıcı mı?

Kişiden kişiye geçebilir. Mantar yoğun bir kaşıntı şikayeti oluşturan rahatsızlıktır. Fakat mümkünse çok fazla kaşınmaması gerekir. Kaşıma sonucunda cildinizde hasar oluşturabileceğiniz gibi parmaklarınıza bulaşan mantarın vücudunuzun farklı yerlerine geçebilme potansiyeli vardır.

Mantar nasıl geçer ?

Mantar tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Doktorunuzun önerdiği ilaç, krem veya benzer ilaçları düzenli bir şekilde kullandığınız taktirde tedavisi mümkündür. Kendiliğinden geçmez. İyileştikten sonra ise hijyen ve temizliğe dikkat edilmelidir.

Mantar konusu detaylı ve geniş bir konu olduğundan dolayı farklı bir başlıkta tekrar ele alacağız.

Egzama
Kaşıntılara sebep olan bir rahatsızlıktır. Cildin kurumasına ve pul pul bir hal almasına sebep olur. Alerjik olarak görülebildiği gibi, kronik olarakta gözlemlenebilir. Çoğunlukla kalıtsal olduğu sanılır. Egzamanın oluşmasında ki en büyük faktör strestir. Egzama çok aşırı kaşındığı zaman tüm kaşıntılarda olduğu gibi tahriş olarak kanamalara neden olabilir. Cilt uzmanına başvurarak muayene ve tedavi olunmasında fayda vardır. Çoğu zaman tedavi edilemese bile en az rahatsız edebilecek düzeye getirilmesi kişiyi rahatlatıcı olması yönünden avantaj sağlar. Çünkü egzama bazen dayanılmaz kaşıntı, acı ve benzer şikayetlere sebep olan bir rahatsızlıktır.

Kurdeşen
Tıbbi ismi ürtikerdir. Fakat bu ismini neredese kimse bilmez, halk arasında ki ismi kurdeşendir. Ciltte kaşıntıi kızarıklık ve kabarıklık olmasına sebebiyet veren rahatsızlıklardan biridir. Bulaşıcı bir özelliği olmadığı gibi bu kabarıklar vücudun herhangi bir yerinde oluşabilmektedir. Kurdeşen bir iğne ucu kadar olabildiği gibi bir tencere büyüklüğünde de görülebilen bir rahatsızlıktır.

Cilt kuruluğu
Bu çok derin ve geniş kapsamlı bir konudur. Vücut üzerinde cilt kuruluğuna sebep olabilecek bir çok etken vardır. Ciltte oluşan kuruluklarda kaşıntıya sebep olan faktörlerdendir.

Su çiçeği
Her çocuğun başına gelmesi muhtemel rahatsızlıklardan biridir. Suçiçeği aşırı derecede kaşıntı yapabilmektedir. Yüzeysel olarak tırnaklamadan avuc iciyle yavaşça kaşımak iyidir.

Uyuz
Hayvan ve insanlarda görülmekte olan bir çeşit enfeksiyondur. Gözle görülemeyecek, ancak mikroskop ile görülebilecek şekilde oluşan bir hastalıktır. Hayvanlardan insanlara geçebilir fakat çok duramaz kendiliğinden kaybolur. İnsanlarda görülen uyuz daha farklıdır. Kalabalık olan yerlerde bulaşıcı olabilme özelliğine sahiptir. En çok genital bölgelerde, koltuk altında ve göğüs uçlarında oluştuğu gibi vücutta yüz hariç her yerde olabilmektedir. Bebeklerde yüzde de görülebilir. Dayanılmaz kaşıntı ve cilt kızarıklıklarının oluşmasında ki sebeplerden biridir.

Bitlenme
Daha çok okul çağında ki çocuklarda görülebilen bir sorun olsada her yaştan insana bulaşabilir. Bit kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Erkek ve dişileri mevcuttur. Vücutta kıl ve tüylerin olduğu alanlarda görünme ihtimali olsada en sık saçta görülür. Baş derisine kafasını sokarak kan emdiğinden dayanılmaz kaşıntılara sebep olabilir.

İnsan vücudunda kaşıntı ve kızarıklara sebep olan sorun ve hastalıkları sıraladık. Maddeler halinde ele aldığımız problemleri başka sayfalarda münferit olarak geniş kapsamlı şekilde ele alacağız.

İlgili Makaleler