Sağlık

Diş Sararması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş Sararmasına Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Diş sararması yaşayan hastaların diş hekimine/ Ağız ve Diş Sağlığına görünmesi gerekmektedir.

Zaman içerisinde doğal bir beyazlığı olan dişlerimizin dikkat edilmediği takdirde renginde sararma, kahverengileşme hatta siyahlaşma oluşmaya başlar. Her insanın kendine özgü diş beyazlığı vardır. Bunu kaybetmemek adına elinden geleni yapmalıdır. Peki bu sararmalar niçin olur?

Diş minesi olarak adlandırılan dişimizin dışındaki tabaka dişimizi olası tehditlerden korumaya yarayan önemli bir etkendir. Bu tabaka yediğimiz veya içtiğimiz maddelerden etkilenerek zayıflamaya başlar. Ve bununla beraber diş renginde değişmeler başlar.

Diş Sararmasına Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

İçinde kafein ve ait bulunan çoğu yiyecek ve içecek diş renginde değişimlere sebep olur. Kahve ve asitli içecekler bunların başında gelmektedir. Alkollü içeceklerde dişlerin minesine zarar verdiğinden bu gruba dahildir. Aynı zamanda tütün ürünleri dişleri önemli derecede etkilemektedir.

Bunların yanında bazı antibiyotik ilaçlar diş renginde değişimlere sebebiyet vermektedir. Kadınların hamile olduğu dönem boyunca bir çok hormonu değişime uğradığından bazı bireylerde dişlerde sararma, diş dökülmesi görülmektedir.

Gün içerisinde tüketilen çay, boyalı maddeler de dişlerin rengine önemli bir tehdit oluşturuyor.

Türkiye’nin bazı illerinde hala kullanılmakta olan çeşme suları da dişleri sarartmakta hatta daha farklı sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Diş Sararmasını Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Eğer dişlerinizde sararmalar başladıysa bu dişlerinize gereken önemi vermediğinizi göstermektedir. Dişleri sararan bireyler dişlerini fırçalamaya önem vermelidir. Günde en az 2 kere dişlerimizi fırçalamamız sararmaların önlenmesi adına en önemli adımlardan biridir.

Bunun yanı sıra dişlerinizi sadece bir sorun ile karşılaşınca değil belirli aralıklar ile diş hekimine göstererek dişlerinizin sararma gibi daha bir çok sorununa engel olabilirsiniz.

Tütün, asit ve kafein barındıran içecekleri kullanmayarak dişlerinize önemli bir katkı sağlamış olabilirsiniz. Tamamen bırakamayan bireylerin azaltma yoluna gitmesi de bir başlangıç olacaktır.

Diş Sararmasına Doğal Bir Yöntem

Dişlerinde sararma yaşayan birey karbonata ve limonu karıştırıp günde bir defa bu karışım ile dişlerini fırçaladığı zaman diş renginde açılmalar gözlemleyebilir. Bu herkeste işe yarayacak bir durum olmamakla birlikte doktora danışarak uygulamakta fayda vardır.

İlgili Makaleler