Sağlık

El Kaşıntısı Neden Olur?

Ellerde meydana gelen kaşıntılara egzama, mantar, böcek ısırması, uyuz ve alerji neden olmaktadır. Bu cilt problemlerinin hepsi parmak araları, eklem bölgeleri, elin tersi ve içini etkileyebilmektedir. Kaşıntılar kızarıklık ve kabarıklık oluşmasına da yol açmaktadır. Tedavilerinde kullanılabilecek kremler olduğu gibi, etkili de olabilmektedir. Dermatoloji bölümünde uzman bir dermatologa görünerek önerilecek ürünler kullanılabilir. Muayene olana kadar ki geçecek sürede bölgeye soğuk kompres uygulanabildiği gibi tuzlu ve ılık suda da bekletilebilmektedir.

Ellerde Kaşıntıya Yol Açan Faktörler

Dishidrotik Egzama; Elin avuç, tersi ya da parmak araları tüm her yerinde kaşıntı dışında kızarıklık, kabarcıklar görülmektedir. Bu problem el dışında bir çok bölgeyi de etkilemektedir. Şiddetli kaşıntılar meydana geldiği gibi uyku sırasında daha da artabilmektedir.

Mantar; En sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan mantar vücudun tüm her yerinde karşılaşılabilecek bir sıkıntıdır. Mantarın bir çok tipi bulunabildiği gibi yalnızca el ve ayaklarda oluşabilen mantarlarda bulunmaktadır.

Böcek; Böcek sokmaları ve ısırmaları bir cilt hastalığı olarak görülmese de şiddetli kaşıntılara, şişmelere ve kabarcık oluşmasına yol açabilmektedir.

Uyuz; Parazitlerin yol açtığı deri enfeksiyonudur. Uyuz elin her noktasında görülebildiği gibi, vücudun bir çok bölgesinde de meydana gelen bir sıkıntıdır. Şiddetli kaşınmalara maruz bırakmaktadır.

Alerji; Sitemizde bahsettiğimiz neredeyse tüm vakaların oluşma sebeplerinden biridir. Kişisel temizlik için kullanılan sabun, şampuan ve benzeri parfüm gibi kozmetik ürünlerin yanı sıra çamaşırların yıkandığı temizlik ürünlerinin iyi durulanmaması alerjilere yol masıyla problem oluşmasına neden olmaktadır.

Elleriniz Kaşınıyorsa

Mümkün mertebe şiddetli bir şekilde kaşımamaya özen gösterin. Kaşıma hissi duyduğunuzda bir bez ya da benzeri tülbent gibi bir araçla yumuşak bir şekilde zarar vermeden kaşıyın.
Banyo sırasında durulanmaya özen gösterin, bu çamaşırlarınızı yıkarken de geçerlidir.
Ellerinizin kurumamasına ve güneşte kalmamaya özen gösterin. Bol su tüketin.
Bir dermatoloji uzmanına görünün ve önereceği ilaçlar ile kremleri aksatmadan uygulayın.

İlgili Makaleler