Sağlık

En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?

En iyi varis tedavisi yöntemi hangisi konusunu tam olarak izah edebilmek için varisin ne olduğunu ve çeşitlerini bilmek gerekir. Varis, daha çok bacaklarda görülen damarsal bir sorundur. Çeşitli nedenlerden dolayı bacaklarda ki toplardamarlar genişler ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz düzeyde etkileyebilir.

Varis nedir?
Varis, kısaca damar genişlemesi anlamına gelir. Daha çok mesleki durumlarından dolayı hareketsiz olarak ayakta durması gereken kişilerde, kadınlarda, fazla kilosu olanlarda ve en çokta anne ya da babasında varis olan kişilerde görülür.

İnsan vücudunda 5 çeşit kan damarı bulunur ve bunlar kilometrelerce uzunluğa sahiptir.

Varisler Nasıl Oluşur?

Varislerin oluşumuna neden olan damarlar kılcal ve toplardamarlardır. Toplardamarlar kirli kanı kalbe taşımakla görevlidirler. Fakat bilindiği üzere bacaklar vücudun en alt kısmında olduğundan kalp yukarıda kalmaktadır dolayısıyla bu kanın yukarı doğru pompalanması gerekmektedir. İşte burada çek-valf yani sibop görevini kapakçıklar yapmaktadır. Yukarı çıkan kanın geri gitmesine engel olma gibi üstünlükleri mevcuttur. Fakat bu fonksiyonlarını yitiren kapakçıklar kanın yukarıdan aşağı geri dönmesine ve birikmesine neden olurlar. Dolayısıyla sürekli biriken kan basınç oluşturduğundan dolayı damarların genişlemesine sebep olurlar.

Bacaklarda ki Varisler 3 grupta incelenirler.
1-) Kılcal Varis
2-) Orta Varis
3-) Büyük Varis

Kılcal varisler kişide herhangi bir yakınmaya sebep olmamakta yalnızca görüntü çirkinliği yaratmaktadır. Daha çok kadınları rahatsız etmektedir. Kılcal varis sorunu kişilerin yüzünde de ortaya çıkar. Bu da daha çok erkeklerde görülen bir sorundur ve çoğunlukla aşırı alkol alan kişilerde meydana çıkmaktadır.

Kılcal varis tedavisi için kullanılacak olan uygun yöntem radyo frekans veya lazer yöntemidir. Her ikiside birbirine benzer yöntemlerdir. Bu aletler ile elde edilen ısı enerjisi sayesinde bacaklarda sorun yaratan damarlar tahrip edilerek kılcal varis sorunu ortadan kalkmaktadır.

Orta varislerde cilt üzerinden göz ile görülebilen genişlemiş damarlardır. Şikayetleri oldukça fazladır. Bunlar kaşıntı, sızlama, ağrı, ağırlık ve yorgunluk hissi, yanma ile kramp gibi yakınmalardır. Orta varislerin büyüklüklerine göre tedavi yöntemleri de değişmektedir. Fazla geniş olmayan kısmen orta damarlar için radyo frekans kullanılabilir olsa da daha çok köpük ve skleroterapi ile tedavi uygulanmaktadır.

Büyük varisler en büyük damar genişlemelerine verilen isimdir. Bunlar cilt üzerinden hem göz, hem el ile bariz şekilde kendilerini belli ederler. Kıvrımlı ve büzülen damarlar yumruk şeklinde bile olabilirler. Bu tipte ki varislerin tedavisinde de köpük ve skleroterapi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Anlaşılacağı üzere en iyi varis tedavi yöntemi diye bir şey yoktur. Uygulanacak olan yöntem varis tipi, yoğunluğu ve büyüklüklerine göre değişir. Fakat ameliyatsız tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi tavsiye edilebilir.

Yukarıda ki belirtmiş olduğumuz teknikler, ameliyatsız yöntemler olarak ifade edilir. Ameliyatlı yöntemler günümüz şartlarında çok tavsiye edilmez. Çünkü dezavantajları oldukça fazladır.

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler