Anasayfa » Sağlık » Göbek Kaşıntısı Neden Olur?

Göbek Kaşıntısı Neden Olur?

Göbek bölgesi ve deliğinde meydana gelen kaşıntılar pek çok nedenle oluşabilmektedir. Çoğunlukla gebelik zamanında kadınların maruz kaldığı bir vakıadır. Hamilelik süresince karnın büyüme ve genişleme göstermesiyle bu bölgede ki cilt gerilerek kaşınmalar oluşmaktadır. Karnın giderek büyüme göstermesi, kaşıntının seviyesini de arttırmaktadır.

Hamileliğin dışında diğer insanlarda görülen göbek kaşıntıları temizliğin iyi yapılmamasından dolayı oluşan mikropların iltihaplaşmasından dolayı meydana gelmektedir.

göbek kaşıntısı neden olur

Göbek Deliği Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelik
Üst kısımda da belirttiğimiz gibi gebelik esnasında karında oluşan genişlemelerin maruz bıraktığı kaşınmalar görülmektedir.

Göbek İltihaplanması
İnsanların göbeklerinde mikroplardan dolayı oluşan iltihaba tıpta omfalit ismi verilmektedir. Bu oluşan iltihaplar, göbek bölgesinde kaşıntılara neden olduğu gibi tedavi olunması da gerekmektedir.

Göbek Deliği İltihaplanması Nedenleri Nelerdir?

Düzenli temizlik yapmayan ve hijyene özen göstermeyen insanlarda sıkça görülebilen bir şikayettir. Sık olarak duş almaya özen göstererek, keselenmek gerekmektedir. Bunların dışında da göbek iltihabı ve kaşıntısı için bir çok sebep olabilir.

Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz.

-Aşırı terleme
-Fazla kilo
-Göbek deliğinin çukur ve dar olması

kaşıntının dışında bu bölgede iltihap sonucunda ağrı, şişlik, akıntı gibi şikayetlerde görülmektedir. Bu konuda bir uzmana muayene olunması ve kaşıntıya sebep olan faktörün tespit edilerek tedavi edilmesi gerekmektedir.

Göbek ve Göbek Deliği Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göbek ve göbek deliği kaşıntısı için hastanelerin dermatoloji / cildiye bölümünden randevu alabilir muayene olabilirsiniz.

Yorum yapın