Sağlık

Göğüs Uçları Neden Kaşınır?

Bir çok bölgede oluşan kaşıntılar gibi, göğüs uçlarında da meydana gelen kaşıntıların çeşitli sebepleri vardır. Bir çok kaşıntı sebebinde belirttiğimiz gibi bu bölgede ki vakalar da sabun, şampuan, duş jeli veya benzer kozmetik ürünler olabildiği gibi iç çamaşırlarının yıkandığı sabun ve deterjan gibi temizlik ürünleride yol açabilmektedir. Bu ürünlerin iyi durulanmaması veya cildin bu nedenlerden dolayı meydana getirdiği alerjilerde olabilmektedir.

Hem duş sırasında, hem de çamaşırların yıkanmasında durulanmasına kesinlikle önem verilmelidir.

Tüketilen gıdalar, kaşıntıya yol açabilir
Beslenme alışkanlıkları vücudun bir çok yerinde kaşıntı olmasına sebep olabilmektedir. Tüketilmekte olan gıdalarla birlikte gelen kaşıntılar, sadece göğüs uçlarına özel olmayıp bir çok bölgede meydana gelebilir. Bazı gıdalara karşı alerji yapan ürünler süt, yumurta, soğan gibi gıdalar olabildiği gibi çikolata ve kahvede neden olabilmektedir.

İlaçlar sebep olabilir
Farklı rahatsızlıklar için kullanılmakta olan ilaçların kaşıntıya sebep olabilecek yan etkileri olabilir. Meydana gelen bu kaşıntılar göğüs uçları yanı sıra bir çok bölgede de görülebilir.

Hastalıklar
Bazı hastalıklarda vücudun bir çok yerinde kaşıntı sıkıntısıyla rahatsızlık verebilir. Diyabet (şeker), lösemi, böbrel ve karaciğer rahatsızlıkları örnek verilebilir.

Bu hastalıkların dışında deri hastalıklarıda sebep olabilir.
– Egzama
– Kızamık
– Kızıl
– Sıçiçeği
– Deri iltihaplanması
– Mantar enfeksiyonları

Bunların dışında parazitlerde kaşıntılara neden olabilmektedir. Ayrıca stres, psikolojik durumlar ve asabiyet problemlerinde de görülebildiği gibi ishal ya da kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarıda neden olabilir.

Dolayısıyla yazımızdan anlaşıldığı üzere sadece göğüs uçlarına özel bir kaşıntı tipi yoktur. Bu bölgede kaşıntı olmasına neden olan faktörler vücudun her yerinde neden olabilmektedir.

İlgili Makaleler