Ortaya Karışık

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Göz altı morlukları özellikle ilerleyen yaşlarda ki insanların karşılaştığı cilt problemlerinden biridir. Bu yazımızda göz altı morlukları neden olur, nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bitkisel yollarla sizler için açıklamaya çalışacağız.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

– Vitamin eksikliği (B, C, K, E vitamini eksikliklerinde özellikle görülebilir.)
– Genetik faktörler (Anne baba ya da dede, anneanne ve babaanne gibi bir üst kuşakta olması)
– Yetersiz sıvı tüketimi
– Sigara ve alkol kullanımı
– Burun tıkanıklığı (Burun tıkanıklığı olan kişilerin göz kapağı ile burnu arasında bağlantısı olan kan damarları şişebildiğinden göz altı morlukları meydana gelmektedir.)
– Uykusuzluk ve geç uyuma
– Hormonal değişimler (Adet, menopoz, gebelik gibi dönemlerde meydana gelen hormon değişiklikleri)
– Alerji (Yiyecek ya da tozlara karşı kişinin alerjisi söz konusuysa böyle durumlarda göz altında bulunan kan damarları genişlediği için mor halka şeklinde görünebilir.)

UZMANLARDAN GÖZALTI MORLUKLARINA KARŞI BİTKİSEL TARİFLER

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kür Tarifi

İki su bardağı suyu kaynattıktan sonra içine bir tutam papatya çayı ilave edin. Çay demlendikten sonra 5 dakika kadar ılımasını bekleyin. Ilık olduktan sonra gözaltı morluklarınıza bu hazırladığınız çayı uygulayın. Bu kürü hiç atlamadan her gün devam ettirin.

Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu Kür Tarifi

Orta boyutlarda olan bir domatesi bir kap içinde ezin. Daha sonra kabın içine yarım çay kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 veya 2 çay kaşığı tam buğday unu koyarak karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı göz altı morluklarının üzerine uygulayın. Bu işlemi haftada 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

Domatesin içerdiği C ve A vitaminleri, sülfür, fosfor ve kalsiyum likopen gibi maddelerin besleyici özellikleri oldukları için deriyi besleyecek, limon suyu cildin rengini açacak, zerdeçal ise ödemlerin azalmasını sağlayacaktır.

Op. Dr. Feridun Kunak Kür Tarifi

3 çay kaşığı ezilmiş at kestanesi, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı ozon yağı, 1 çay kaşığı at kestanesi yağını bir kap içinde karıştırarak göz altlarınıza uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler