Sağlık

Halsizlik İçin Hangi Doktora Gidilir?

Halsizliğe Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Halsizlik gibi durumlarda Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Bir çok insan seyrek olarak, kimisi ise sık sık halsizlik sorunuyla karşılaşmaktadır. Yorgunluk, uyuşukluk şeklinde de ifade edilen halsizlik problemi fiziksel ya da zihinsel zayıflığı tanımlamaktadır. Her iki durumdan dolayı meydana gelen halsizlik her ne kadar farklı olsa da aynı anda meydana gelebilmektedir.

Yalnızca herhangi bir hastalığın belirtisi olmayan halsizlik, farklı nedenlerden dolayı da karşılaşılan bir sıkıntıdır. Fiziksel (bedensel) halsizlik bir kişinin tüm bünyesini etkileyerek daha önce yaptığı hareketleri yapamadığı gibi kaldırdığı yükleri kaldırmaya gücünün olmaması durumudur. Hatta yük ya da poşet dışında bir apartmanın merdivenlerini çıkmak dahi çok zor ve yorucu gelmektedir.

Zihinsel halsizlik daha çok bedensel halsizliğin ardından gelerek birlikte görülmektedir. Bu durumda ki kişilerin dalgın ve uykulu bir durumu söz konusu olur.

Halsizlik Sebepleri

Psikolojik durumlar

Üzüntü, yeme düzensizliği, alkol ve uyuşturucu kullanımı, stres, kaygı, sıkıntı gibi psikolojiyi olumsuz yönde etkileyen sebepler halsizlik nedeni olabilmektedir.

İnsanların hayatında yaşamış olduğu bazı stres durumları tetikleyici rol oynayarak güç işlerin altından kalkmalarına olanak verebilmektedir. Fakat bu stres aşır derecede olduğunda ve azalmayarak süreklilik gösterdiğinde bıkkınlık ve halsizlik meydana gelmesine sebep olabilir. Stres dışında çaresizlik ve umutsuzluk gibi duygulara kapılmakta kişinin pozitif enerjisini oldukça düşürdüğünden dolayı kendini yorgun hissetmekte ve halsizlik oluşmasına yol açmaktadır.

Metabolizma ve İç Salgı Bezleri Hastalıkları

– Cushing hastalığı
– Elektrolit problemleri
– Diyabet
– Hipotiroidi
– Kansızlık (anemi)
– Böbrek Hastalıkları
– Karaciğer Hastalıkları

Halsizlik durumunun söz konusu olmasına sebep olan hastalık ve problemlerdir.

İlaç Kullanımı

– Antidepresan
– Steroid
– Alerji
– Hipertansiyon
– Kaygı giderici
– Statin
– Sakinleştirici

Gibi bazı ilaçlar, halsizlik durumuna sebep olabilmektedir.

Akciğer ve Kalp Rahatsızlıkları

– Zatürre
– Aritmia
– Astım
– Kronik obstrüktif
– Kalp Kapak
– Konjektif kalp yetmezliği

Bunların dışında halsizliğe sebep olan diğer hastalık ve sorunlar

Uyku Problemleri
Enfeksiyonlar ve enfeksiyon hastalıkları
Vücuttaki kimyasallar
Menopoz

İlgili Makaleler