Sağlık

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Gebelik döneminde ki kadınlar da bir çok farklı sebepten dolayı kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan kaşıntılar, anne adayı için sarılık ya da karaciğer yetmezliği gibi riskler taşıyabilmektedir. Böyle bir durumda bebeğin sağlığı da risk altında olduğu gibi erken doğum gibi bir sorunun da meydana gelme olasılığı bulunmaktadır.

Kaşıntılar kadınların bu dönemini dayanılmaz bir hale getirebilmektedir. Bebeğin tam olarak gelişim göstereceği zamanlarda hareket edişinin ve kalp atışının hissedilmesine mani olabilmektedir. En önemli faktör ise bu kaşıntı durumunun anne adayını gece uyutmamasıdır.

Gebe olan kadın da gerginliklere yol açan kaşıntıların en etken nedeni safra asitlerinin artış gösterdiği zamanlarda oluşmaktadır. Ciltte pullanma şeklinde meydana gelen karşıntılar da görülmektedir. Fakat bu tip kaşınmalarda nemlendirici kullanımı ile sorun durdurulabilir. Geceleri ortaya çıkan kaşıntılar kadınların yorgun ve uykusuz olmasından dolayı olabilmektedir. Ayrıca ciltte soyulma, pullanma ve yara oluşumu da ortaya çıkabilmektedir. Yaraların ortaya çıkmasıyla beraber kaşınmalar da artış göstermektedir.

Hamilelik döneminde tüketilmekte olan gıdalar sebebiyle de görülebilir. Gebe kadının vücuduna alerji yapabilecek bir besinin alınması ile ciltte kabarma ve kızarma gibi şikayetler gözlemlenebilir. Bu faktörler görüldüğünde kaşıntıya neden olduğu düşünülen besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Gebelik döneminde kadınların el ve ayaklarında şişlikler meydana geldiğinden kaşınma problemi de olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişi kaşıntının sebep olduğu faktörlerin tespit edilmesi amacıyla doktoruna başvurmalıdır. Su tüketiminin düştüğü zamanlarda da böbrekler de sorun oluşarak, kaşınmalara yol açabilmektedir.

İlgili Makaleler