Sağlık

Hemanjiom İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hemanjiom, doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla herhangi bir sağlık problemine sebep olmadığı gibi iyi huylu olan damar beni, aileler tarafından takip edilmelidir. Vücudun tüm her yerinde meydana gelen bu rahatsızlık tek bir noktada olabileceği gibi birden fazla bölgede de meydana gelebilir. Çoğunlukla yüz bölgesinde görülen damar beni estetik olarak kötü görünüme yol açmaktadır. Ayrıca çok sayıda damarın bulunduğu Karaciğerde de damar beni oluşabilmektedir.

Tedavisi büyüklüğü ve yoğunluğuna göre farklı yöntemlerle yapılabilir. İlaçla tedavi edilebildiği gibi büyük vak’alarda cerrahi müdahale ihtiyacı duyulmaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemleri ile de tedavi edilebilen hemanjiom için sıklıkla köpük tedavisi uygulanmaktadır.

Aileler çocuklarında bu durum ile karşılaştıklarında doktorlar bir süre takip etmelerini isteyebilir. Çünkü yüzeysel ve küçük damar beni vakaları zaman içinde kendiliğinden gerileyerek kaybolabilir. Eğer gerilemenin tam tersi büyüme veya renk değişikliği gibi anormal durumlar söz konusuysa doktora başvurulması gerekmektedir.

Hemanjiom (Damar Beni) için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Damar beni olarak da ifade edilen hemanjiom problemi için hematoloji, çocuk hematolojisi ve kalp damar cerrahi bölümlerine başvurulabilir.

Hemanjiom Neden Olur?

Hemanjiomun oluşmasında rol oynayan etkenler maalesef henüz bilinmemektedir. Sebebi bilinmediği içinde herhangi bir alınacak önlemde söz konusu olmamaktadır.

İlgili Makaleler