Sağlık

Hemanjiom Nedir, Neden Olur?

Hemanjiom Türkçe tabiriyle Damar beni anlamına gelmektedir. Doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğundan çoğunlukla bebeklerde görülür. İyi huyludur ve damar kaynaklı bir problem olan bu rahatsızlık zamanla kaybolma gösterebildiği gibi büyümede gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu yüzden çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Çocuklarınızda böyle bir problemle karşılaşıldığında panik yapmamalı ve muayene ettirmelisiniz. Muayene sonrasında az önce de söylenildiği gibi dikkatlice takip edilmelidir. Büyüme gösterdiği taktirde derhal bu konuda uzman bir hekime tekrar başvurulmalıdır.

Hemanjiom (Damar Beni) Nasıl Anlaşılır?

Bu rahatsızlık iyi huylu demiştik, tek yarattığı problem estetik görüntü bozukluğudur. Yüz bölgesinde fazlaca karşılaşılan rahatsızlık dramatik bir görüntü sağlar. İkinci önemli unsur ise damar beni herhangi bir durumdan dolayı zedelenirse kanama gösterebilir. Bazı kanamalar hastayı kaybetmeye neden olabilmektedir.

Hemanjiom Şu Şekillerde Karşımıza Çıkabilir

Şarap lekesi ; Yüzeysel leke gibi
Çilek lekesi ; Küçük damar benleridir
Kavernöz ; Büyük damar beni

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemanjiom adı verilen hastalık halkımız arasında Damar beni olarak bilinmektedir. O nedenle bazı kelimelerde damar beni olarak telafuz edilmiştir. Hemanjiom tedavisi için mutlaka tecrübeli bir sağlık kuruluşu olması, kalp ve damar alanında uzman bir ekip olması gerekir. Gelişen teknoloji ile tedavi yöntemleride gelişen Hemanjiom duruma göre bir yada bir kaç seansta tedavi edilebilir. Aşağıdaki yöntemler hastanın hemanjiom durumuna göre belirlenir.

* Ameliyatla çıkarmak
* Dondurarak tedavi (criyoterapi)
* Isıtılarak yakma (koter veya infrared koagülasyon)
* Köpükle tedavi
* Işıkla tedavi (lazer)

Hemanjiom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yukarda belirttik bebekler görünür bir süre sonra kendiliğinden kaybolur yani geçer, geçmeyecek ise ilerleme yani büyüme kaydedebilir. Kaybolan hemanjiomlar için herhangi bir tedavi gerekmez. Fakat büyüyen hemanjiom içinse tedavi olmamanız durumunda büyü oranı o bölgeyi saracak kadar genişleyebilir.

Tedavide yöntem seçimi hemanjiomun nerede olduğuna, iriliğine, tipine göre yapılır. Tedavi uzun ve meşakkatli olacağından hasta ve ailesi iyi aydınlatılmalıdır. Tedavi bu konuda birikimli damar cerrahı veya plastik cerrah tarafından yapılır. Tedavi seçimi damar beninin yapısına bağlı olarak değişir böylece hangi doktorun tedavi edeceğide hastalığın durumuna göre değişir.

Hemanjiom çocuklarda doğuştan görülebilen bir damar hastalığıdır. Bazen bir iğne ucu kadar küçük olabildiği gibi, bazen de portakal büyüklüğünde olabilmektedir. Ayrıca damar beni tek başına bir bölgede olabildiği gibi, bazende yer yer farklı bölgelerde de oluşabilmektedir. Çocuklar dünyaya geldiğinde anne ve babalar onların vücudunda damar benlerini görürler ve endişeye kapılırlar. Çünkü bu hiçte normal olan birşey olmadığı gibi sık bir şekilde de görülmemektedir.

Hemanjiom Kimlerde Görülür?

Hastalığın ismi tıpta hemanjiom olarak bilinirken, halk arasında Türkçe ismi damar beni ile tabi edilmektedir. Hastalığın neden ve hangi şekilde ortaya çıktığına dair henüz net bir bilimsel bilgi yoktur. Fakat damarsal bir problem olduğu gayet nettir. Anne ve babalar az önce de dediğimiz gibi bu sorunu çocuklarında gördüklerinde endişeye kapılırlar. Panikle ne yapacaklarını bilemezler.

Panik olmayın!
Ailenin ilk olarak yapacağı hareket sakin olmak ve endişeye kapılmamaktır. Çünkü bu damar benlerinin bir çoğu kendi kendine kaybolma göstermektedir. Ailelerin yapacağı işlem çocuklarında ki hemanjiomun boyutunun değişip değişmeyeceğini takip etmektir. Eğer hemanjiom küçülme gösteriyorsa hiç bir sorun yoktur, fakat boyutunda büyüme meydana geliyorsa derhal uzman bir kalp damar cerrahına başvurulmalıdır.

Damar beni nerede görülür?

En sık karşılaşılan yerler yüz ve dudak bölgesidir. Özellikle bu bölgede oluşan damar benleri oldukça üzücü ve dramatik olmaktadır. Fakat el , kol, ayak, sırt, bacak gibi vücudun tüm her yerinde oluşabildiği gibi karaciğerde de damar beni oluşumuna rastlanılabilmektedir.

Hemanjiom için ne yapılmalı?

Az önce de bahsettiğimiz gibi çocuğunda damar beni ile karşılaşan anne ve babalar asla panik yapmamalı, damar beninin boyutunu dikkatli bir şekilde takip etmelidir. Boyutunda büyüme farkedilen vakalar için derhal bir uzmana başvurmalıdır.

İlgili Makaleler