Hemoroid (Basur) İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hemoroid, halk arasında basur olarak ifade edilen bir makat hastalığıdır. Yetişkinlerin bir çoğunda mevcut olan bu rahatsızlık %95 oranında kişilerin sürekli olarak kabızlık sorunuyla karşılaşmaları ve ıkınma gereksinimi duyduklarından dolayı meydana gelmektedir.

İnsanlar tuvalet esnasında ıkınarak dışkılama işlemini gerçekleştirmeye çalışırlar fakat bu sırada anüste meydana gelen basınç burada bulunan dokuların hasar görmesine ve toplar damarın genişlemesine sebep olur. Yani bacaklarda basınç meydana geldiğinde nasıl ki varis hastalığı meydana geliyorsa makatta da aynı sebepten dolayı hemoroid hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Hemoroid (Basur) İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilmeli?

Hemoroid ya da diğer tüm makat hastalıkları için genel cerrahi uzmanına gidilmelidir. Fakat mümkünse makat hastalıkları yani proktoloji konusunda tecrübeli bir uzmana görünmeniz daha faydalı olacaktır.

Hemoroid Neden Olur?

Rahatsızlığa en çok sebep olan faktörü yazımızın başında ele aldık. Tüm neden olan sebepleri de maddeler halinde aşağıda ki şekilde sıralayabiliriz.

Kronik Kabızlık
Kronik yani sürekli kabızlık sorunuyla karşılaşılması hemoroid’in baş göstermesinde rol oynayan ana faktördür. Bu rahatsızlıkla karşı karşıya gelen insanların %95’inde kronik kabızlık problemi olduğu gözlemlenmiştir. Kabızlık lif bakımından yetersiz beslenme ve yine aynı şekilde az sıvı tüketilmesi ya da herhangi bir rahatsızlıktan dolayı kullanılan ilaçlardan dolayı ortaya çıkan bir durumdur.

Az önce de belirttiğimiz üzere kabızlık problemi insanlara dışkılama amacıyla ıkınma hissiyatı yaşatır. Ikınma doğrultusunda da anüs bölgesinde bulunan damarlar basınç altında kalarak genişlemeye maruz kalır. Hastalığın ilk evrelerinde kabızlığa çözüm bularak ıkınma hissiyatına da son verirseniz hemoroidin şikayetlerini yaşamazsınız.

Kronik İshal
Kabızlıkta olduğu gibi kronikleşmiş ishal de hemoroidin oluşum sebeplerinden biridir fakat kabızlık kadar yoğun bir şekilde neden olduğu görülmez. İshal olan birinin şiddetli ve basınçlı bir şekilde dışkılaması anüste ki damarların tahriş olmasına ve zedelenmesine sebebiyet verebilir.

Sık Sık Ağır Yük Kaldırmak
Mesleği icabı sürekli olarak ağır yük kaldırmak ve taşımak zorunda kalan insanlar yükü kaldırıp indirirken veya taşırken kişilerin anüs bölgelerinde baskı oluşmaktadır. Bu doğrultuda burada bulunan damarlarda genişleme ve şişlikler söz konusu olmaktadır.

Hamilelik
Hamilelerin artan kilolarından dolayı pelvik damarlarda basınç artışı gerçekleşmektedir. Ayrıca düzensiz beslenme ve hamilelikten dolayı hareketsizliğin artması ile sürekli oturmaktan kaynaklı da olabilir. Bir diğer etken ise normal doğum esnasında doğumun gerçekleşmesi için sürekli ıkınmaya yöneltilmesinden dolayı da olabilmektedir. Çoğu hamile kadının hemoroid sorunu doğumdan sonra kendi kendine kaybolmaktadır.

50’li Yaşları Geçmek
Yaşın ilerlemesi ile birlikte dokularda zayıflama meydana gelmektedir. Bu doğrultuda basur ile karşılaşma olasılığı artış gösterebilir. Dünya üzerinde çoğu basur hastasının 50 yaş üstü kişiler olduğu bilinmektedir ve bu normal olarak kabul edilmektedir.

Ailesel Yatkınlık
Anne veya babasında bu hastalık söz konusu olan kişiler diğer insanlara göre daha fazla risk altındadırlar.

Sürekli Olarak Oturmak
İşi gereği yada herhangi bir sebepten dolayı sürekli oturan ya da uzun saatler boyunca araç kullanan kişilerin anüslerinde meydana gelen baskıdan dolayı hemoroid oluşumu söz konusu olabilir.

Tuvalette Uzun Süre Vakit Geçirmek
Uzmanlar tuvalette çok fazla vakit geçirilmemesi ve hatta tablet, kitap, gazete ya da cep telefonu gibi araçlarla tuvalete gidilmemesini tavsiye etmektedir. Tuvalette uzun süre oturulduğunda anüs bölgesine basınç uygulandığının ve bunun da rahatsızlığa yol açtığı gözlemlenmiştir. En ideal tuvalet süresi 1 dakika olup daha fazla durmadan terk edilmelidir.

Tuvalet Seçme Alışkanlığı
Hijyene aşırı derecede düşkün olan insanlar evlerinden başka bir yerde asla tuvalete girmek istemediklerinden dışkılama ihtiyacı hissettiklerinde bu durumu ertelerler ve “eve gittiğimde yaparım” şeklinde yaklaşırlar. Bu düşünce tarzı sürekli devam ettiğinde bağırsakların tembelleşmesine neden olarak kabızlık problemiyle karşılaşılmasına yol açmaktadır.

Ters İlişki
Nadiren görülen bir sebep olsa da ters ilişki ile zorlamalardan dolayı hassas dokular zedelenerek, damarlar baskı altında kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir