Sağlık

Hıçkırığa Hangi Doktor Bakar?

Hıçkırık İçin Hangi Doktora ve Bölüme Gidilmelidir?
Ortaya çıktığı zamanlar oldukça sinir bozucu boyutlara ulaşabilen hıçkırık sorunu için dahiliye (iç hastalıkları) bölümüne başvurulabilir.

Hıçkırık, yaygın olarak bilinen vücut sorunları arasında yer almaktadır. Aslında hıçkırığın bir sorun olmadığı da herkes tarafından bilinmektedir; ancak kişiler bu olaya sürekli maruz kaldıklarından dolayı da sık sık şikayet etmektedir.

Diyaframın eni bir şekilde kasılması nedeniyle ortaya çıkan bu durum hem kişilere hem de çevredekilere büyük rahatsızlık vermektedir. Kişiler de hıçkırık için çözüm yolları aramakta fakat bulamamaktadır.

Aniden yaşanan heyecanlar, acı yiyecekler, büyük lokmalar ya da alkol tüketimi hıçkırığa neden olabilmektedir. Kişiler de bu sorunu çözebilmek için nefeslerini tutma ya da birbirlerini korkutma gibi atraksiyonlara girmektedir.

hıçkırık için hangi doktora gidilir

Hıçkırık Nedenleri

Hıçkırık pek çok faktör nedeniyle ortaya çıkmaktadır. En yaygın olarak bilinen nedenler arasında ise büyük lokmalar yer almaktadır. Kişiler bu nedenlerin yanında çok daha farklı nedenlerden de hıçkırığa yakalanabilmektedir.

Acı yemekler, sigara kullanımı, şişkin bir mide, hava yutmak, korku, stres ya da heyecan, gazlı ya da sıcak içecekler hıçkırığın ortaya çıkmasında oldukça etkilidir. Kısa vadeli hıçkırık olarak nitelendirilen bu hıçkırığın çözülebilmesi oldukça kolaydır; ancak uzun vadeli hıçkırıklar belli tedavi yöntemlerini de beraberinde getirmektedir.

Kişiler daha çok kısa vadeli değil; uzun vadeli hıçkırıklardan şikayetçi olmaktadır. Uzun vadeli hıçkırıklarda öncelikle kişilerin bir uzmana muayene olması gerekmektedir.

Tavsiye Yazı: Mantar İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hıçkırık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hıçkırık hem kısa vadeli hem de uzun vadeli bir rahatsızlık olduğundan her ikisinin de tedavi yollarından bahsetmek mümkün olabilmektedir. Kısa vadeli olan hıçkırıklar için çözüm yolları aşağıda yer almaktadır.

• Çok soğuk su içmek hıçkırığın kesilmesinde etkili rol oynamaktadır.
• Pek çok kişi nefesi tutmanın hıçkırığı geçireceğini düşünmektedir. Bu durum gerçektir ve kısa süreli tedaviler için olumlu yanıt vermektedir.
• Toz şeker ya da limon yemek yine hıçkırığın geçmesi konusunda önemli bir yere sahiptir.
• Göğsü sıkıştıracak hareketler yapmak da yine hıçkırığın geçirilmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle dizlerin göğse kadar çekilmesi bu noktada hemen etki göstermektedir.
• Kağıt bir torba aracılığı ile nefes almak ve vermek de yine hıçkırığın giderilmesine olanak sağlamaktadır.

Bir de kişilerin çok şikayet ettiği uzun vadeli hıçkırıklar bulunmaktadır. Bu hıçkırıklar ise ilaç yolu ile tedavi edilmektedir. Yaklaşık 2 ya da 3 haftalık bir ilaç tedavisi sağlandıktan sonra hıçkırık tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Elbette kısa vadeli hıçkırıklar ile uzun vadeli hıçkırıkları birbirinden ayırt etmek önemlidir. Pek çok kişi kısa süren hıçkırıklar nedeniyle hekimlere gitmekte; fakat hekimler de herhangi bir bulguya rastlamamaktadır.

İlaç tedavisi kesinlikle uzmanlar tarafından önerilmesi gereken bir yöntemdir. Bu nedenle de kişilerin kendi istekleri doğrultusunda ilaç almaları tavsiye edilmemektedir.

Yanlış ilaç kullanımları kişilerin çok daha ciddi rahatsızlıklara yakalanmalarına neden olabilmektedir. Bu sebeple uzmanın yönlendirmelerine göre ilaç alınmalı ve önermiş olduğu süre kadar kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler