Sağlık

İshal (Diyare) Evde Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

İshal, diğer ismiyle diyare problemi kişinin sindirim sisteminin düzgün çalışmadığı zamanlarda ortaya çıkan günde 3 ya da daha fazla kez sık sık sulu şekilde dışkıyla sonuçlanan bir problemdir.

İshalin Başlıca Sebepleri

İshalin sıkça karşılaşılan nedenleri viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, kontamine gıda ve su tüketimi, stres, kaygı, bağırsak sendromu, crohn hastalığı gibi durumlardır.

İshal ile beraber görülen şikayetler karın ağrısı, şişkinlik ve mide bulantısı olabilir. Beraberinde görülen bu şikayetler ile beraber ishalin tam olarak iyileşmesi ortalama 2-4 gün sürebilir.

Enfeksiyonları gidermek ve şikayetlerden kurtulmak için evde çeşitli doğal, bitkisel ilaçlar deneyebilirsiniz.

9 doğal yolla ishal nasıl geçer

İshalden Kurtulmak İçin 9 Doğal Yöntem

1- Yoğurt

Yoğurt lactobacillus acidophilus ve bifido bakterisi gibi canlı bakteriyel kültürleri bulundurduğu için ev şartlarında ishale karşı kullanabileceğiniz en iyi silahtır.

Bu canlı kültürler bağırsaklarda bulunan kötü bakterileri yok etme, iyi bakterileri ise geri kazanmaya ve güçlendirmeye yardımcıdır.

2009 yılında Amerikan Tıp Derneği Dergisinde yayınlanan çalışmaya istinaden araştırmacılar probiyotiklerin antibiyotik ilişkili ishalin azalmasında etkili olduğunu belirtmişlerdir.

Günde tüketilecek olan 2 kase yoğurt hissedebileceğiniz ölçüde bir rahatlama sağlamaktadır. Bunun dışında yoğurt içerisine muzda eklenebilir.

2- Zencefil

Zencefil gıda zehirlenmelerinin tedavisinde kullanıldığı gibi aynı zamanda mide krampı ve karın ağrılarına iyi gelmektedir.

Küçük bir zencefil parçasını rendeleyerek, üzerine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Sindirim sisteminin düzelmesi ve mide sularının serbest kalmasını teşvik etmek amacıyla hazırladığınız karışımı yiyin. Bu karışımın tüketilmesinin ardından su içmekten kaçının.

Zencefil ve bal karışımı dışında evde ishal tedavisi için günde 2-3 kez zencefil çayı tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir parça zencefili dilimleyerek, bir bardak suyun içine ekleyin. Bu hazırladığını karışımı bir kaç dakika kaynatın. Süzdükten sonra içine biraz bal ekleyin. Taze zencefil temin edemediyseniz baharat şeklinde tercih edebilirsiniz.

Çemen Otu Tohumu

Barındırdığı yüksek müsilaj içerikleri nedeniyle evde ishali etmek amacıyla şiddetle tavsiye edilen çemen otu tohumu zamk özelliği bulunduğundan tam bir ishal karşıtıdır.

Bir çorba kaşığı kadar çemen otunu bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırarak birlikte çiğneyin. Buna alternatif olarak yarım çay kaşığı kavrulmuş çemen otu ile yarım çay kaşığı kimyonu, iki yemek kaşığı yoğurt ile beraber karıştırın. Günde üç kez olacak şekilde bu karışımı tüketin.

Elma Sirkesi

Evde uygulayabileceğiniz etkili bir yöntem ise elma sirkesidir. İshale sebebiyet veren bakteriler için tam bir ajan görevi görür. Şu şekilde uygulayabilirsiniz;

Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin.

İshal problemi düzelene kadar günde 1-2 kez bu karışımı için.

Muz

Muz, yüksek pektin içeriği sayesinde ishal problemi için oldukça sık tavsiye edilen bir gıdadır.

Pektin suda çözünen ve ishali yok etmeye yardımcı olan bir liftir. Aynı zamanda vücutta bir dizi hayati fonksiyonu destekleyen elektrolit olup, potasyum deposudur.

Papatya Çayı

Papatya çayı, İshal ve diğer mide rahatsızlıklarına eşlik eden abdominal ağrıların yok edilmesinde rol alan özelliklere sahiptir. Bunun yanı sıra bağırsak iltihabının azalmasına da destek sağlar.

Bir çay kaşığı papatya çayı ve bir çay kaşığı nane yaprağını kaynar suya bırakarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzün ve günde bir kaç kez için.

Pirinç

İshal problemi ortaya çıktığında, önerilen diğer bir yöntem ise pirinç tüketilmesidir. Sindirimi kolaylaştıran pirinç dışkıyı sertleştirerek, tuvalete çıkma sıklığını azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Herhangi bir baharat ya da sos katmadan pirinç pilavı yiyin. İshal arttıkça tüketeceğiniz miktarı da artırabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı

İshalin yanı sıra kabızlık ve gaz problemlerine de iyi gelen çörek otu yağı bir kase yoğurdun içine bir çay kaşığı eklenerek günde iki kez tüketilebilir.

Havuç Çorbası

Posa bakımından oldukça zengin olan havuç evde ishal tedavisi için oldukça başarılıdır. Yarım kilo havucu yıkayıp, soyun ve doğrayın. Düdüklü tencere içerisine bir fincan su ile beraber havuçları da ekleyerek pişirin. Hazırladığınız bu çorbayı çok az tuz ekleyerek günde bir defa tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler