Sağlık

Kafa Derisi Kaşıntısı Neden Olur?

Vücudun her yerinde olabildiği gibi kafa derisinde de kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Özellikle kişisel temizliğine çok dikkat etmeyen kişilerinde kafalarında görülen kaşıntılar dışında sırasında kullanılan sabun, şampuan ve diğer kozmetik ürünlerin kafadan iyi durulanmaması ile de oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra kepekli saçlarda da kaşıntı çok görülen bir sıkıntıdır. Diğer kaşıntı sebeplerini ele almaya çalışalım.

Deri hastalıkları sebep olabilir
Kızıl, su çiçeği, kızamık ve egzama gibi cilt hastalıkları kafa bölgesinde şiddetli kaşıntılara neden olabilir.

Mantar problemi sık görülen sebeplerdendir
Üstte bahsettiğimiz cilt hastalıkları gibi mantar hastalığı da büyük etkendir. Mantar vücudun her yerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Saçta oluştuğunda tüm vücudu sarabilme riski bulunmaktadır.

Parazitler yol açabilir
Özellikle daha çok okul çağında ki çocuklarda görülmekte olan parazitlerden biri de baş bitidir. Halk arasında saç biti olarakta isimlendirilen bu parazitler kafa derisine yerleşerek kan emme faaliyetinde bulunurlar. Ayrıca saça sirke isminde ki yumurtalarını bırakan bitler oldukça şiddetli bir şekilde kaşıntı yaparak psikolojik olarakta kişinin yaşam kalitesini düşürmeye neden olabilmektedir.

Psikolojik sorunlar
Sıkıntı, üzüntü, ruhsal problemler, iş veya aile stresi gibi bir çok problem kaşıntılara yol açabilir.

İlaç kullanımı da kaşıntı için sebeptir
Farklı hastalıkları bulunan insanların kullanıkları ilaçlar kafada veya vücudun farklı yerlerinde kaşıntılara yol açması muhtemeldir. Bu durumda kullanılan ilaç için doktora belirtilmeli ve mümkünse değiştirilmesi istenmelidir.

Alerji kaşıntıları
Tüketilen gıdalar da belli başlı kaşıntılara sebep olabilmektedir. Erkeklerde saç ve sakal tıraşı sonrasında da kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Çoğu erkek sinek kaydı olarak tabir edilen şekilde tıraş olduğunda ilk gün oldukça kaşıntılarla karşılaşmakta bir miktar uzadığında düzelebilmektedir.

Üst kısımda derin bir şekilde açıkladığımız sebepleri özetleyecek olursak,

– Sabun ve şampuan gibi kozmetik ürünler ve iyi durulanmaması
– Kepek
– Kızıl, su çiçeği, kızamık ve egzama
– Parazitler (Saç biti gibi)
– Mantar
– Sıcak hava
– Saçkıran
– İş stresi, üzüntü, psikolojik problemler
– Alerji

İlgili Makaleler