İpuçları

Kapı Gıcırtısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kapı gıcırtısı her insanın hayatı boyunca bir kaç kez karşılaştığı sorunlardan biridir. Kapı menteşeleri yapılarından dolayı üzerinde bulunan kayganlığı kaybetmektedir. Bunun sebebi hem geçen zaman aşımı, hem de oksitlenme sorunlarıdır. Özellikle çok fazla kullanılmayan kapılarda ise bu sorun çok daha fazla gün yüzüne çıkmaktadır.

Kapı gıcırtısında meydana gelen ses insanı ciddi anlamda rahatsız edilebilir. Özellikle ev ortamında geceleri açılıp kapanan kapılar uykuda olan ev ahalisini oldukça rahatsız ederek, uykularının bölünmesine de neden olabilir.

Kapı Gıcırtısı Nasıl Geçer?

Kapı gıcırtısının giderilmesi için yapılması gereken çok kolay işlemler vardır. Bunlardan biri öncelikle makine yağı ve mümkünse yağdanlık temin etmektir. Elde ettiğimiz yağ yağdanlığın içine konulur ve gıcırdayan kapının menteşelerinin üst kısmından damlatma suretiyle yağ sıkılır. Belli miktarda ki yağ sıkıldıktan sonra yağın menteşenin aralıklarına ilerlemesi için kapı bir kaç kez açılıp kapanabilir. Bir kaç denemeden sonra ses hala söz konusu ise bir miktar daha yağ sürülerek aynı açma ve kapama işlemine devam edilir.

Yağdanlık söz konusu değilse makine yapı bir miktar pamuğa ya da kulak temizleme çubuğu gibi cisimlere damlatılarak ta uygulanabilir.

Eğer o sıra yağ temin edilmesi mümkün değilse ve evinizde vazelin varsa kapı menteşelerine vazelin de uygulayabilir, bu gıcırtının nispeten de olsa yok olmasına olanak tanıyabilirsiniz.

İlgili Makaleler