Sağlık

Karın Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Geçmeyen karın ağrılarında doktora gitmeye karar verdiyseniz ve hangi doktora gideceğinizi bilmiyorsanız şu şekilde hareket edebilirsiniz.

Bağırsak ve mide hastalığınız olduğundan şüphe ediyorsanız gastroenteroloji bölümüne, karın ağrısı ile beraber meydana gelen kabızlık varsa genel cerrahi, karın ağrısı ile beraber mide bulantısı yaşıyorsanız dahiliye bölümlerine başvurmalısınız.

İnsan vücudunda göğüs ile kasık arasında ki bölgede herhangi bir alanda hissedilen ağrı, karın ağrısı olarak isimlendirilir.

Karın Ağrısı Neden Olur?

Her insan hayatının bir çok döneminde karın ağrısı şikayetiyle karşı karşıya kalmış ve kalmaya da devam etmektedir. Karın ağrılarının en sık karşılaşılması hazımsızlık sebebinden kaynaklanır.

İnsanlar daha çok şiddetli karın ağrılarının ciddi bir hastalığın belirtisi olduğunu sanıyor olsa da bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü rahatsızlığın meydana getirdiği karın ağrısı çok şiddetli olmayabilmektedir. Buna örnek vermek gerekirse, gaz sebebiyle yaşanılan bir karın ağrısının şiddeti, kolon kanserinin neden olduğu ağrıdan daha fazla olabilir.

Karın ağrısının neden dolayı olduğunu tam olarak kestirebilmek için ağrının yerini tam olarak teşhis etmek gerekir. Karın bölgesi dört ayrı bölüm olarak düşünebilir. Bunlar sağ üst, sağ alt, sol üst ve sol alt olarak isimlendirilebilir. Buna istinaden örnek vermek gerekirse apandisitten dolayı meydana gelen karın ağrıları sağ alt karın bölgesinde meydana gelirken, gastritten dolayı meydana gelen ağrılar üst kısımda hissedilmektedir. Karaciğerden dolayı meydana gelen bir sorun ise sağ üst karın bölgesinde ağrıya neden olmaktadır.

Üst kısımda ki örnek ve anlatılanlara bakıldığında anlaşıldığı üzere karın bölgesinde bir çok organ ve bu organlarla ilgili hastalıklar bulunmaktadır. Yine anlaşılacağı üzere bu sorunların şikayetleri ve belirtileri arasına da konumuz olan karın ağrısı yer almaktadır. Organlarda bulunan sorunların dışında kan hastalıkları da karın ağrılarına sebep olabilmektedir.

Karın Ağrısı Türleri Nelerdir?

Genel ağrılar

Genel ağrı olarak isimlendirilen ağrılar daha çok göbel bölgesinin yarısından fazla bir bölgede hissedilmekte ve yeri kestirilememektedir. Bu tipte ki ağrılara sebep olan rahatsızlıklar çoğunlukla hazımsızlık, mide virüsü ve gaz gibi problemlerden dolayı meydana gelmektedir. Eğer ağrı gittikçe şiddetleniyor ve ciddi bir hal alıyorsa bu bağırsaklarda meydana gelen bir tıkanıklığın yarattığı şikayet olabilmektedir.

Kramp şeklinde ağrılar

Kramp tarzında ki meydana gelen ağrılar çoğu zaman zararsız ağrılardır. Gazdan veya şişkinlikten dolayı meydana gelir ve çoğunlukla sonucunda ishal görülür. Ağrılar çok sıklaşır ve 24 saati geçerse beraberinde yüksek ateşi de getirdiyse doktora başvurmak gerekebilir.

Ani ve şiddetli ağrılar

Bu tarzda ki ağrılar çoğunlukla apandisit veya mide delinmesini düşündürür ve ciddiyet gerektirir. En hızlı sürede doktora başvurulmalıdır.

Karın Ağrısının Nedenleri

– Kabızlık
– İshal
– Gaz
– Huzursuz bağırsak sendromu
– Gıda alerjisi veya intoleransı (örneğin laktoz intoleransı)
– Gıda zehirlenmesi
– Virüslerin neden olduğu mide-bağırsak iltihabı (mide gribi)
– Karın ağrısı yapabilen diğer olası nedenler:
– Mide yanması, hazımsızlık, reflü
– Crohn hastalığı
– Apandisit
– Çeşitli kan hastalıkları
– Böbrek taşları
– Ülser
– Gastrit
– Diyabet
– Abdominal aort anevrizması (karın şah damarı hastalığı)
– Bağırsak tıkanması
– Kolesistit (safra kesesi enfeksiyonu)
– Bağırsak iskemisi (bağırsaklara az kan gitmesi)
– Divertikülitis (kalın bağırsakta iltihap ve enfeksiyon)
– Hepatit
– Akciğer iltihabı, akciğer enfeksiyonu, zatürre
– Böbrek üstü bezleri hastalıkları
– Pankreatit (pankreasın iltihabı)
– Mide delinmesi
– Kalp krizi
– Mide, bağırsak veya diğer organlarda kanser

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir