Sağlık

Karın Bölgesinde Kaşıntı Neden Olur?

Karın bölgesinde kaşıntı çoğu zaman kişiyi rahatsız edecek kadar fazla olabilmektedir. Burada kaşıntı olmasının sebebi stres ya da iç organların bir rahatsızlığa maruz kalmasından dolayı meydana gelebilmektedir. Eğer kaşıntı nadiren oluyorsa, buna stres veya herhangi bir şeye karşı olan alerjik sebepler neden olabilmektedir.

Bir çok rahatsızlığa sebep olan stresten mümkün mertebe uzak durulması gerekmektedir. Kişinin stres olmasına sebep olan unsur belliyse mümkün olduğunca bu faktörden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca yenilen ve içilen gıdalara da dikkat edilmesi gerekir. Alerji olmasına sebep olan faktörler biliniyorsa mutlaka uzak durulmalıdır. Ayrıca bir doktora başvurularak alerjiye sebep olan madde ya da gıdalar tespit edilebilir.

Burada meydana gelen kaşıntıların stresten dolayı olduğunu düşünüyorsanız hem stresten uzak durmalı hem de ılık suyla sık olarak banyo yapmalısınız. Banyo bitiminde dermatologlar tarafından önerilen ve onaylanmış nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Diğer sebepler bir çok kaşıntıyı meydana getirmekte olan giyimler olabilmektedir. Eğer yünlü kazak giymeyi tercih eden bir bireyseniz kazağın altına mutlaka dar olmayan , penye bir atlet kullanmalısınız. Çünkü bu kazakların içermiş olduğu yünler direk olarak karın ile temas ettiğinde kaşıntılar olmaktadır.

Hamilelik döneminde meydana gelen karın kaşıntısı ise oldukça normaldir. Anne karnında ki bbek büyüme gösterdikçe anne adayının karın kasları gerilmekte ve kaşıntı olmasına neden olmaktadır.

Bu bölgede ki kaşıntıların giderilmesi için havasız ve nemsiz ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Vücuda giriş yapan mikroplar kaşınmalara neden olabilmektedir.

İlgili Makaleler