Sağlık

Kaş Neden Dökülür?

İnsanlar hayatı boyunca bir çok hastalık ya da problemle karşı karşıya kalırlar. Bunlardan biri de kaş dökülmesi sorunudur. Özellikle kadınların maruz kaldığı bu durum onları oldukça derinden etkileyerek, psikolojik bir sorun olacak düzeyde olabilir.

Öyle ki kaşları dökülen kadınlar kendi içlerinde sıkıntıya girerek dışarı çıkmadan evlerine kapanacak duruma gelirler.

Kaş dökülmesi neden olur?

Kaşlar insanın karakteristik özelliğini ortaya koyan bölgedir. Üzgün, şaşkın ya da kızgın olan kimselerin bu durumlarını en çok belli eden kaşlar erkekler tarafından çok dikkat edilen bir bölge olmasa da kadınlarda yeri çok başkadır. Öyle ki bir çok kadın kaşlarını periyodik olarak alır ve kendilerine has görüntü verirler. Fakat bazı sebeplerden dolayı kaşları döküldüğünde az önce de belirttiğimiz gibi derin bir sıkıntıya düşerler.

Kaş dökülmesi sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz

1- Kaş Küsmesi

Bu maddeyi okuduğunuzda kaş küser mi hiç dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, kaş küser. Ama nasıl mı? Şöyle ki , az önce de belirttiğimiz gibi kadınlar periyodik olarak kaşlarını almakta ya da aldırmaktadır. Bu durum bir süre sonra sürekli çekilen kaşların küsmesine yol açabilir. Üstelik küsen kaşlar maalesef bir daha çıkmaz.

2- Kaşkıran (saçkıran)

Vücudu dış etkenlere karşı savunma ile görevli olan bağışıklık sistemi herhangi bir nedenden dolayı tam tersine çalışarak vücuda savaş açabilmektedir. Bu da kıl köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu duruma saçkıran ismi verilir.

Kaşlarda meydana geldiğinde kaşkıran, sakalda meydana geldiğinde sakal kıran ismi verilmektedir. Kaş kırandan dolayı dökülen kaşlarınız büyük ihtimalle tekrar çıkacaktır. Fakat bunun için öncelikle stresten uzaklaşmak gerekmektedir. İkinci olarak sarımsak tedavisi uygulanabilir eğer olumlu bir dönüş yanıt alınamıyorsa sadbe kullanılabilir.

3- Kaş Çekme Takıntısı

Stres, üzüntü ya da çeşitli nedenlerden dolayı bazı insanların saç, kirpik ve kaş çekme alışkanlıkları oluşmaktadır. Gerek farkında olarak, gerek farkında olmayarak bu kişiler vücutlarında bulunan kılları çekme tikine kapılırlar. Kaşlarını çekme tiki olan insanlarda kaş küsmesi meydana gelerek kaş dökülmesi durumu söz konusu olabilir.

4- Hastalık

Bazı hastalıklar vücutta bulunan kılların dökülmesine sebep olabilir. Çoğunlukla sağlığına kavuşan kişilerin kaşları tekrar geri çıkmaktadır.

İlgili Makaleler