Sağlık

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora ve Bölüme Gidilir?

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir

Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi pilonidal sinüs rahatsızlığı için de bir genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır. Mümkün mertebe proktoloji alanında tecrübeli bir genel cerrahi tercih edilmesinde fayda vardır.

Sağlıklı bir insanın saçından günlük olarak 50-100 adet, bahar aylarında ise 200’e yakın saç teli dökülmektedir. Bu tellerin bazıları ense kısmından aşağı doğru düşerek kuyruk sokumu bölgesine gitmektedir.

Bunun dışında vücutta bulunan diğer kıllar, elbise tozları ve cilt döküntüleri gibi yabancı cisimlerde bu bölgeye düşmektedir. Saç telinin ucu oldukça sivridir, herhangi bir sürtünme sonucunda cildi bir vida gibi delerek yürüyebilmektedir.

Daha çok sürekli oturarak çalışan veya şoförlük yapan insanlar yorulduğunu hissettiğinde dinlenme amacıyla yayılarak oturmaktadır. Yayılmak için de sandalye veya koltukta sürtünme oluştuğundan dolayı bu esnada saç teli cilde saplanmakta ve delik oluşmasını sağlamaktadır.

Zamanla bu saplanan saç teli yürüyerek vücudun içerisine girmekte bununla beraber aynı delikten az önce bahsetmiş olduğumuz cilt döküntüleri ve elbise tozları da giriş sağlamaktadır.

Bu maddeler cilt içerisine giriş sağladığında vücut tarafından koruma sağlamak amacıyla algıladığı yabancı maddelerin etraflarını bir kapsül ile sarmaktadır. Kişi bunu kapsül patlayana kadar fark etmemektedir.

Sert veya uzun oturuşlar sırasında tekrar yayılarak oturulduğunda kapsül patlamaktadır. Asıl sıkıntı bundan sonra baş göstermektedir. Çünkü içeride oluşan kıl yumağı kişiyi rahatsız etmekte ve ağrı yapmaktadır.

Çoğu insan pilonidal sinüsün vücutta çıkan kılların yön değiştirmesi ve içeri doğru uzaması sonucunda oluştuğunu sanmaktadır. Fakat bu kıl batığı rahatsızlığıdır, kıl dönmesi ile karıştırılmaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir
Kıl dönmesi oluşumu birazda kişisel bakımla ilgilidir. Günlük olarak kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapıldığı ve iç çamaşırı değiştirildiği taktirde korunmak mümkündür.

Günlük ya da iki günde bir duş almakta fayda sağlar. Tuvalet ihtiyacınızı bitirdikten sonra makat temizliğinin özenle ve ciddiyetle yapılması koruma sağlar.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zor anlaşılan bir rahatsızlıktır. ilk başlarda kesinlikle farkedilmez. Taki kapsül oluşturup bu kapsül patlayana kadar kıl dönmesinden habersiz bir şekilde yaşama devam edilir.

Kapsül oluştuktan sonra patlar ve vücut kıl yumağı ile karşı karşıya kalır. Dolayısıyla vücut bu kıl yumağını imha etmek için bir sıvı salgılar, fakat yok edemez ve akıntı olmasına sebep olur.

Kıl Dönmesi Apsesi
Hemen üst kısımda bahsettiğimiz vücut tarafından salgılanan sıvı yabancı maddelerin girişini sağladığı delikler kapandığından dolayı akıntıya ve burada apse oluşmasına neden olur.

Apse oluşan hastalarda ilk önce apsenin boşaltılması gerekmektedir. Bazen kendi kendine boşalmaktadır.  Apse boşaltımı kendi kendine veya hekim tarafından sağlandıktan sonra antibiyotik kullanımı ile kurutulması gerekmektedir.

Yaklaşık 1-2 ay içerisinde kıl dönmesinin komple alınması gerekmektedir.

İlgili Makaleler