Sağlık

Kollarda Kaşıntı Neden Olur?

Kollarda meydana gelen kaşıntı bir süre sonra kendiliğinden kayboluyorsa normal bir durumdur. Giydiğiniz kıyafetlerin kumaşından, çamaşırlarınızı yıkadığınız deterjandan veya kullandığınız diğer kozmetik ürünlere olan alerjiye karşı verilen reaksiyon sonucunda oluşabilir.

Fakat kaşıntılar gelip geçici değil ve sürekli olarak artıyorsa ayrıca yanı sıra şişlik, kabarcık, kızarıklık ve döküntü şikayetlerini getiriyorsa bu belirtilerin altında dermatit, egzama veya benzer cilt hastalıkları görülebilmektedir. Saydığımız şikayetlerin aşırı şiddet gösterdiği durumlarda en doğru tanıyı ve tedaviyi öğrenmek için uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Kontakt dermatit
İnsanların cildinin alerjenlerle temas etmesi sonucunda meydana gelen ve fazla karşılaşılan bir cilt rahatsızlığıdır. Kişiden kişiye bulaşma göstermediği gibi ciddi bir sağlık problemi oluşturmamaktadır. Kişinin vücudunda kabarcıklar, kızarıklıklar, kaşıntı ve pullanma şikayetleri görülür. Tedavisi alerjenlerin tespit edilerek uzak durulması ve kaşıntıyı azaltmak için kremlerin kullanılması ile olabilmektedir.

Saçkıran enfeksiyonu
Saçkırandan etkilenen bölgenin etrafında halka biçiminde döküntü, iltihap ve kırmızılık medana gelmektedir. Oluşan bu enfeksiyon bulaşıcıdır. Ciltte kabarcıklar, yaralar meydana gelebildiği gibi topikal mantar önleyici merhemler ile tedavi edilebilmektedir.

Kurdeşen
Kaşıntı yapan rahatsızlıkların içerisinde en sık karşılaşılanlardan biridir. Kurdeşenin detaylarını bu yazımızdan inceleyebilirsiniz..

Egzama
Vücudun bir çok bölgesinde oluşabilen egzama, kollarda da sık olarak görülmektedir. Tıpta atopik dermatit ismi de verilmekte olan egzama rahatsızlığı, cilt üzerinde kaşıntılı iltihaplar oluşmasına neden olabilmektedir. Egzamanın neden olduğu kızarıklık şikayetlerinde yanma da meydana gelmektedir. Bulaşıcılığı yoktur. Belirtileri ; cilt kızarıklığı, kuruluğu, çatlakları, sıvı dolu kabarcıklardır.

Kollarda Meydana Gelen Kaşıntının Diğer Nedenleri

İlaç kullanımı
Bazı insanların vücudunun farklı yerlerinde kullanmakta olduğu ilaçlardan dolayı kaşınmalar meydana gelmektedir. Bu vücudun ilaca tepki vermesi veya kişide alerji oluşmasına sebep oluğundan dolayıdır. Bu durumu doktorunuzla paylaşabilir, ilacınızın değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Zona
Zona yani herpes zoster geçmişte su çiçeği rahatsızlığı geçiren kişilerde görülen bir rahatsızlık türüdür. Su çiçeği oluşumuna sebep olan virüsün uyku dönemine geçmesi ve bir zaman sonra farklı nedenlerle tekrar ortaya çıkmasıyla oluşur. Kaşıntı, kızarıklık, uyuşma ve halsizlik şikayetlerine sebep olabilir.

Liken Planus
Kronik yani sürekli meydana gelen kaşıntılar ve iltihaplanma şeklinde görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Bulaşıcılığı yoktur, cilt morarması, derinin pullanması gibi şikayetleride olabilmektedir.

İlgili Makaleler