Sağlık

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Varis rahatsızlığı Afrika ülkelerine nazaran daha çok Avrupa ve Asya ülkelerinde milyonlarca kişinin maruz kaldığı bir durumdur. Afrika ülkelerinde az bulunmasının sebebi teknolojinin çok fazla kullanılmaması ve insanların günlük hayatlarını çok hareketli geçirmelerinden kaynaklıdır.

Avrupa ülkelerinde ise teknolojinin fazla gelişmesinden dolayı hareketsizliğe tutsak kalınmaktadır. Örneğin bir yerden bir yere giderken yürümeyi değil de en kısa mesafe için bile şahsi yada toplu taşıma araçları tercih edilmektedir. En basitinden televizyon kanalını değiştirmek için bile yerimizden kalkmaya ihtiyaç duymaz kumanda ile oturduğumuz yerden bu işlemi gerçekleştiririz.

Dolayısıyla buradan da anlaşılacağı üzere varislerin oluşumunda ki en temel sebep “hareketsiz yaşam tarzıdır”.

Öncelikle belirtmek isteriz ki bu yazımızda tedavi için herhangi bir ilaç ya da benzeri evde yapılacak yöntemler yer almamaktadır. Amaç lazerle varis tedavisi hakkında bilinen ve uzmanlar tarafından alınmış bilgileri siz değerli okuyuculara aktarmaktır.

Lazer Nedir?

İngilizcede laser olarak tabir edilen ve açılımı Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation olan bu teknoloji Türkçe’mizde lazer olarak bilinmektedir. 1917 yılında Albert Einstein tarafından öne sürülen lazerin varlığı 1960 yılında Theodore Maiman tarafından kanıtlanmıştır. Lazer günümüzde bilimsel araştırmalar, tıp, meteoroloji, iletişim ve savunma odaları gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anlaşılacağı üzere lazer tedavisi bir cihaz kullanılarak yapılmaktadır. 90 derece kadar ısıya ulaşabilen lazer ışınları damarların bulunduğu bölgeye temas ettirildiğinde bu damarları tahrip ederek, yok olmalarını sağlamaktadır. Akıllara gelen ilk soru damarların yok edilmesi zararlı değil mi?

Varis damarların içinde bulunan kapakçıkların hasar görmesi doğrultusunda meydana gelen bir hastalıktır ve bu kapakçıkların onarımı günümüz koşullarında mümkün değildir. Bu suretle rahatsızlığın tedavisi damarların ameliyat ile çıkarılması veya ameliyatsız yöntemlerle tahrip edilerek yapılmaktadır.

Anladığınız üzere klasik ameliyat ile de sanıldığı gibi damarlar tedavi edilmez, yok edilirler. İnsan vücudunda bulunan bir çok damar sayesinde bu damarların alınması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Her Varise Uygulanamaz
Lazer yöntemi maalesef ki her tipte ki varislere uygulanamamaktadır. Bu yöntem yalnızca yüzde veya bacaklarda bulunan kılcal damar genişlemelerinin tedavisinde kullanılabilir. Uzmanlar lazerden ziyade daha etkili ve başarılı yöntemler olan radyo frekans ve köpük yöntemlerini kullanmaktadır.

Bu yöntemler bir çok varis tipinin tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Belirtilen yöntemleri farklı konularda detaylıca ele alacağız.

Lazerle Varis Tedavisi Kimlere Yapılır?
Bu tedavi yöntemi kılcal varisi olan tüm herkese uygulanabilir.

Lazerle Varis Tedavisi Ücreti
Bu tedavinin ücreti tamamen hastanın sahip olduğu sorunlu damarların tipi, boyutu ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterdiğinden değişiklik göstermektedir ve sabit bir fiyatı yoktur.

Tedavi Sonrası Yapılması Gerekenler?
Tedavi sonrasında yapılması gereken herhangi bir genel durum söz konusu değildir. Özel olarak sizin yapmanız gereken harici bir durum olduğunda doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir.

Genellikle yanınızda herhangi birini getirmeden bile tedaviniz yapılarak yine kendi imkanlarınızla günlük hayatınıza ara vermeden devam edebilirsiniz.

Tedavi Olanların Yorumları
Lazerle tedavi olmuş kişiler bu yazımızın altında ki yorum kısmına görüşlerini belirtirlerse diğer tüm varis hastaları da doğru bilgi fikirlere sahip olacaklardır.

İlgili Makaleler