Sağlık

Lipom (Yağ Bezesi) Neden ve Nasıl Oluşur?

Lipom, dilimizde ki ismiyle yağ bezesi vücudumuzda hiç bir soruna ve şikayete sebep olmayan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Yalnızca kötü görünüme sebep olduğu için şikayete neden olabilir. Acı, ağrı, kaşıntı, kanama ya da bunlara benzer bir şikayeti söz konusu değildir.

Lipom yani yağ bezesi tedavisi 4-5 dakika kadar kısa sürede bitecek bir vakadır. Yalnızca küçük bir kesi uygulanarak yağ dokusu dışarı çıkarılır ve gizli dikiş ile kapatılır.

lipom yağ bezesi neden olur

Lipom (Yağ Bezesi) İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu cilt probleminin tedavisi için cildiye (dermatoloji) ya da Genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır. Doktorunuz size yağ bezesi ve tedavi hakkında daha detaylı bilgi sunacak ve istiyorsanız tedavinizi de kolay bir şekilde sağlayacaktır.

Çoğunlukla 40-60 yaşlarında ki yetişkinlerde meydana gelen lipom erkek ve kadın ayırt etmeksizin görülebilir. Kadınlarda daha çok tek beze görülürken, erkeklerde ise çoklu kist şeklinde görülmektedir. Her 100 kişiden birinde görülen yağ bezesi bir çok kişide mevcuttur. lipom vücudun tüm her yerinde cereyan edebilen bir durum olup çoğunlukla sırt, ense ve boyun kısımlarında karşılaşılır.

Lipom Nedir?

Yağ dokularının cilt altında birikmesiyle oluşan yumuşak yapıda ve parmakla dokunulduğunda ileri geri oynayan kiste yağ bezesi yani lipom ismi verilmektedir. Yağ bezeleri çoğunlukla cilt altında bulunan kas arasına yerleşir. Dolayısıyla vücudumuzda ki yağ bulunan her bölgede lipom vak’ası oluşabilir. Lipom genellikle yumuşak yapıya sahip olup, el ya da parmakla dokunulduğunda bu yumuşaklık hissedildiği gibi yağ dokusu harekette ettirilebilir.

Yağ Bezesi Neden Olur, Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Bu cilt probleminin neden ve hangi şekilde ortaya çıktığı maalesef ki bir çok sorun gibi bilinmemektedir. Oluşumu için düşünülen fazla kilo veya beslenme şekli yanlış bir düşüncedir. Oluşumunda ki asıl düşünülen gerçek sebep genetik faktörlerin söz konusu olduğudur. Ailesinde anne veya babasında ya da yakın derecede ki kişilerde bezenin olması sizde de olacağı ihtimalini artırmaktadır.

Lipom Kansere Dönüşür mü?

Hiç bir kötü sağlık tehdidi oluşturmayan gayet masum yapılanmalardır. Kaslara ve çevrede ki hiç bir dokuya zarar vermez ve kansere dönüşmez. Fakat bu yapıda ki her vak’a beze olmayıp ona benzer bir kist de olabilir. Bu sebeple oluşumunu fark ettiğiniz ve yağ bezesini andıran her vak’a için öncelikle doktorunuza başvurmanız önerilir.

Yağ Bezesi Ağrı Yapar mı?

Çoğunlukla ağrı yaptığı görülmez hatta hiç bir şikayete neden olduğu görülmez. Ancak ağrı söz konusu ise o noktada ki lipomun sinirlere baskı yaptığı ve bu yüzden ağrı oluştuğu düşünülebilir.

Lipom Büyür mü?

Bir çoğu aynı boyutta dururken bazıları nadiren de olsa yavaşça büyüme gösterebilir. Büyüyüp büyümeyeceğini önceden bilmek veya bir kanaatte bulunmak maalesef mümkün değildir. Bazı yağ bezeleri hızlı kilo artışı ile de büyümeye yüz tutabilir.

Kaynak:

https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/

http://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/

İlgili Makaleler